terapia blizny w klinice medycyny estetycznej roseti med&beauty w myślenicach

Terapia blizny

Rozmaite zabiegi, a także nieplanowane uszkodzenia skóry mogą prowadzić do powstania na niej blizn. Są to tkanki, które pojawiają się właśnie w miejscu wcześniejszego przerwania ciągłości skóry.

Niestety, jak pokazują statystyki, osoby, które pozostawiły gojenie się blizny samej sobie w większości borykają się z nieprawidłowościami tego procesu. Blizny wówczas mogą być przerośnięte, nadmiernie swędzące i cechuje je zbyt czerwony kolor. Aby uniknąć takiej sytuacji pacjentom poleca się skorzystanie z tzw. terapii blizny, której ważną częścią składową są zabiegi z zakresu fizjoterapii

Masaż blizny ‒ dlaczego warto?

Nie zawsze jednak terapia blizny pojawia się w sytuacji doświadczania niewłaściwego procesu gojenia się blizn. Coraz więcej świadomych pacjentów i pacjentek zgłasza się na tego typu zabiegi w celach zapobiegawczych. Wśród powodów, dla których warto skorzystać z rozmaitych form masowania blizn są:

1.

Przyspieszenie gojenia się rany

Rozmasowanie blizny przez wykwalifikowanego specjalistę jest szansą na zwiększenie przepływu krwi w naczyniach okalających rejon blizny. Lepsze krążenie, to wyższe natlenienie struktur skóry, a to z kolei bardziej pożądane warunki do gojenia.

2.

Mobilizacja blizny

Odpowiednio wykonany masaż ma na bliznę zbawienny wpływ pod kątem zwiększania elastyczności tkanek, ale też minimalizacji późniejszych problemów ruchowych.

3.

Redukcja bólu

Blizna, która boli wiele tygodni po zabiegu, to znak, że czym prędzej trzeba skonsultować się ze specjalistą. Prawidłowe opracowanie blizny przy pomocy masażu niweluje także dolegliwości bólowe.

4.

Względy estetyczne

szybko i dobrze postępujący proces gojenia może przyczynić się do zmniejszenia widoczności blizny na skórze.

5.

Względy psychologiczne

Mniej widoczna blizna wiąże się z lepszym samopoczuciem osoby posiadającej bliznę, w szczególności, jeśli blizna znajduje się w dość widocznym miejscu na ciele.

Masaż blizny po
cesarskim cięciu (CC)

Szczególna uwaga należy się głębokim ranom, takim jak te, które powstają przy cięciu cesarskim. Lepsze krążenie, elastyczność tkankowa i mobilność tkanek ‒ to główne powody, dla których coraz więcej pań po rozwiązaniu umawia się na terapię blizny po cesarskim cięciu, w tym zestaw jej masaży. Efekty współpracy ze specjalistą będą najszybciej odczuwalne, kiedy kobieta decyduje się na masowanie blizny po CC w niedługim czasie po porodzie. Minimalny czas, jaki powinno się odczekać po cesarce to około 5 tygodni. 

Dlaczego dobrze jest zadbać o bliznę po cesarskim cięciu? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że to, co obserwujemy na brzuchu pacjentki, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Cięcie cesarskie to nie tylko przerwanie struktury skóry, ale i przecięcie tkanek podskórnych, powięzi oraz macicy. Dodatkowo rozsuwanie mięśni brzucha również może wiązać się z przerwaniem ich struktur. Jak więc widać, proces gojenia się później takiej blizny jest niezwykle złożony i warto mu zorganizować odpowiednie warunki. 

Masaż blizn pooperacyjnych

Cesarskie cięcie, inne operacje w obrębie jamy brzusznej, ale też np. mastektomia to zabiegi, które często wiążą się z powstawaniem tzw. zrostów. To dosyć popularne powikłanie pooperacyjne polegające na niewłaściwym zrastaniu się tkanek, również między narządami, przez co ogranicza się możliwości ich pracy. Są pacjenci i pacjentki, którzy przez długi czas w ogóle nie zdają sobie sprawy z obecności takich zmian w ich ciele. W wielu jednak przypadkach występowanie zrostów pooperacyjnych objawia się dolegliwościami bólowymi. Lekarstwem na zrosty pooperacyjne może być właśnie masaż fizjoterapeutyczny. Kompleksowa terapia blizn pooperacyjnych pomoże ustalić, z jakimi kłopotami boryka się dana osoba i umożliwi wdrożenie planu działań niwelujących te nieprawidłowości.

Fizjoterapia blizn ‒ podaruj komfort swojemu ciału!

W kontekście ustalania, kiedy najlepiej podjąć współpracę z fizjoterapeutą, warto wiedzieć, jak układa się proces gojenia się blizn. Jest on podzielony na trzy fazy:

1.

Etap 1 ‒ zapalny

To pierwsze 2‒5 dni, kiedy jeszcze występuje stan zapalny, pojawia się skrzep tamujący krwawienie, a w obrębie blizny rozpoczyna się aktywny proces gojenia.

2.

Etap 2 ‒ proliferacja

etap ten trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy: w miejscu rany następuje odbudowa nowych tkanek oraz ich wzmocnienie.

3.

Etap 3 ‒ remodeling (dojrzewanie)

Faza ta może trwać nawet do dwóch lat: w tym czasie, przy działaniu m.in. kolagenu, tkanki się zagęszczają i determinują ostateczny wygląd blizny.

Terapię blizny w ramach fizjoterapii warto zacząć już we wstępnych fazach gojenia się rany. Oczywiście nie zawsze terapeuta od razu może przejść do pracy bezpośrednio z blizną. Wówczas zajmuje się wzmocnieniem pozostałych części ciała, usprawnia przepływ limfy w organizmie i poprawia krążenie krwi. Tak przygotowany organizm dużo sprawniej radzi sobie z gojeniem się blizny.

Terapia manualna blizny
w klinice Roseti Med&Beauty

Do naszej kliniki w Myślenicach, niedaleko Krakowa, zapraszamy wszystkich, którzy:

  • chcą poprawić wygląd swoich blizn,
  • borykają się z dolegliwościami bólowymi w okolicach blizny i/lub widzą, że nie goi się ona prawidłowo (np. zbyt długo występuje zaczerwienienie czy swędzenie),
  • skarżą się na rozmaite bóle w obrębie brzucha, które mogą być wynikiem nieprawidłowych zrostów pooperacyjnych,
  • chcą stworzyć jak najlepsze warunki do gojenia się rozmaitych blizn, w tym tych po cesarskim cięciu.

W gabinecie kliniki Roseti Med&Beauty czeka na Ciebie wykwalifikowany personel, który kompleksowo zajmie się mobilizacją Twojej blizny: pokaże odpowiednie ćwiczenia wzmacniające czy rozciągające, a także opracuje plan bezpośredniej terapii manualnej. W jej skład mogą wchodzić masaże, drenaż limfatyczny, rolowanie skóry, taping czy terapia mięśniowo-powięziowa ‒ wszystko w dopasowaniu do Twojego przypadku. 

Umów się na wizytę i razem zadbajmy o Twoje zdrowie i komfort!