Powiększanie i modelowanie ust kwasem hialuronowym – co warto wiedzieć?

Medycyna estetyczna oferuje wiele form upiększania własnego ciała, z których warto korzystać. Jedną z najpopularniejszych metod powiększania ust jest zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Ile trwa powiększanie ust, czym się charakteryzuje i co dobrze jest wiedzieć, zanim udamy się na wizytę do specjalisty?

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem, który występuje wewnątrz organizmu każdego człowieka w postaci hialuronianu sodu. Jego główną cechą jest wiązania wody i nawilżanie. Najwięcej mamy go w skórze, co jednak z wiekiem się zmienia, a nasze ciało traci elastyczność. Pochodna kwasu hialuronowego jest także składnikiem naszych łez, dlatego często wykorzystuje się go do produkcji kropli do oczu czy płynów do przechowywania soczewek kontaktowych. 

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej dzieli się na dwa rodzaje:

  • usieciowany – zwiększa objętość tkankową, stąd m.in. wypełnia się nim zmarszczki, jest w stanie utrzymać się dłużej w naszym organizmie, przez co bardziej restrykcyjnie podchodzi się do warunków procesu jego powstawania;
  • nieusieciowany – ten rodzaj jest często wykorzystywany w kosmetyce: w kremach, jak również różnych typach mezoterapii. Sam z siebie nie ma właściwości przenikania przez skórę, natomiast na posmarowanym miejscu tworzy ochronną powłokę, zabezpieczając przed nadmiernym uciekaniem wody z organizmu.

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest wykorzystywany m.in. jako wypełnienie do ust. W przypadku ostrzykiwania ust kwasem hialuronowym zwykle wystarczy już 1 ml, żeby zobaczyć naturalny efekt delikatnego powiększenia ust. Jakie rodzaje kwasu hialuronowego stosuje się w okolicy ust? Jeśli efekt ma utrzymać się dłużej, specjaliści wybierają usieciowany kwas, natomiast jeżeli efektem ma być błyskawiczne nawilżenie warg, wówczas w grę wchodzi nieusieciowany kwas hialuronowy.

Zabieg powiększania ust – krok po kroku

Proces wstrzykiwania kwasu hialuronowego jest bardzo prosty i szybki. Na początku specjalista medycyny estetycznej przeprowadza dokładny wywiad, sprawdza historię zabiegów upiększających oraz przebytych lub trwających chorób. Po zakwalifikowaniu pacjentki do zastosowania kwasu hialuronowego na usta następuje zaplanowanie całego zabiegu. W części właściwej spotkania z pomocą igły podawany jest w odpowiednie miejsca kwas. Ile trwa zabieg powiększania ust? Całość zajmuje najczęściej około 30 minut. Co ważne, od razu po zabiegu można wracać do codziennych czynności. Niektórzy zastanawiają się, czy powiększanie ust kwasem hialuronowym jest bezpieczne. Naturalna obecność tej substancji w ciele człowieka sprawia, że ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych jest minimalne, a cała procedura jest uznawana za jedną z bezpieczniejszych. 

Zalecenia po powiększaniu ust

Jednym z najważniejszych zaleceń, jakie dostaje się po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym jest picie dużej ilości wody – 2-3 litry to powinien być standard. Dlaczego jest to istotne? Kwas hialuronowy ze względu na swoje właściwości wiązania wody może sprawić, że usta po zabiegu będą początkowo wysuszone. Aby tego uniknąć, pij dużo wody! Innym wskazaniem jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, w tym uprawiania sportów wodnych. Warto też zrezygnować z opalania, sauny (generalnie wahań temperatury), a także spożywania alkoholu i palenia papierosów.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym, jak większość zabiegów inwazyjnych, może mieć skutki uboczne. Wśród nich przez pewien czas mogą wystąpić opuchlizna, twardość, zasinienie i zaczerwienie obrębu ust oraz przede wszystkim ból w momencie ich dotykania. Dlatego w pierwszej dobie po zabiegu staraj się nie sprawdzać zbyt często, co się dzieje z Twoimi ustami i ich nie ruszaj. Wiadomo, że na początku możesz czuć się nietypowo z “nowymi” ustami, jednak jest to zupełnie normalne i mija w ciągu kilku dni. Sygnałem alarmowym powinien być jedynie ból występujący bez dotykania ust i ich znaczne bladnięcie.

Usta po kwasie hialuronowym

O tym, co się może dziać z Twoimi ustami po zabiegu ich powiększania, powinna Cię poinformować osoba, która się nim zajmuje. Proces gojenia ust po ich wypełnianiu może potrwać nawet do dwóch tygodni, choć większość pacjentek czuje się komfortowo zaledwie po kilku dniach. Korekta ust powinna utrzymać się przez około 6-12 miesięcy. Zabieg zwykle można powtórzyć dopiero po półrocznej przerwie.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – przeciwwskazania

Zabiegi na usta, w tym ich modelowanie, wypełnianie i powiększanie ust (nawet lekkie) może nie być wskazane u konkretnych osób, bądź w konkretnych przypadkach. Jakie to sytuacje?

  • Choroby autoimmunologiczne – większość chorób autoimmunologicznych, np. stwardnienie rozsiane czy toczeń będzie przeciwwskazaniem do powiększania ust.
  • Infekcje i stany zapalne znacznie osłabiają organizm. Nawet niewielki katar, nie mówiąc już o opryszczce – to sygnały, by dać sobie czas na rekonwalescencję i umówić się na zabieg, kiedy organizm będzie w dobrej formie.
  • Ciąża i karmienie piersią – w tych stanach nie powinno się eksperymentować z niektórymi zabiegami upiększającymi, m.in. z wypełnianiem ust, przede wszystkim dlatego, że reakcje organizmów przyszłych i karmiących mam nie są przebadane pod kątem tolerancji wstrzykiwania kwasu hialuronowego.
  • Uczulenie na osy, pszczoły, szerszenie i trzmiele. Może się zdarzyć, że nieudany zabieg, kiedy ma się uczulenie, doprowadzi do komplikacji w postaci wstrząsu anafilaktycznego.
  • Zabiegi u dentysty, które są zaplanowane w niedługim okresie po powiększaniu ust – usuwanie zębów, niektóre zabiegi ortodontyczne mogą kolidować z wymodelowaniem ust kwasem.

To niektóre przypadki, kiedy powiększanie ust kwasem hialuronowym nie będzie rekomendowane. Dobrze jest mieć na uwadze, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez specjalistę, do jakiego się udajemy i to on najlepiej oceni sytuację danej osoby.

Wypełnij usta kwasem hialuronowym w Myślenicach!

Klinika Roseti Med&Beauty dysponuje doświadczonym personelem, jak również wysokiej jakości sprzętem i renomowanymi produktami w branży medycyny estetycznej oraz kosmetologii. Chętnie zajmiemy się Twoimi ustami! Zapraszamy Cię też do skorzystania z innych zabiegów dostępnych w naszych gabinetach. Do zobaczenia w Myślenicach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *