Jak wygląda zabieg modelowania ust fibryną?

W świecie medycyny estetycznej ważne miejsce zajmują rozmaite zabiegi na usta, które mają podkreślić ich kolor czy wygląd. Wypełnianie lub powiększanie ust może też wiązać się z poprawieniem symetrii twarzy, jak również zniwelowaniem zmarszczek wokół ust. Jednym z nowatorskich i cieszących się uznaniem zabiegów jest modelowanie ust fibryną.

Fibryna bogatopłytkowa – co to jest?

Fibryna bogatopłytkowa to skoncentrowany preparat złożony z płytek krwi. Otrzymuje się go po specjalnym odwirowaniu krwi pobranej od pacjenta. Fibryna podawana w zabiegu wypełniania ust ma strukturę trójwymiarową, dzięki czemu jest dłużej uwalniana w miejscu wstrzyknięcia. Jakie są zalety wykorzystania fibryny w zabiegach upiększających?

  • Materiał naturalny. Inaczej autologiczny, czyli taki pobrany bezpośrednio od pacjenta korzystającego z zabiegu – ogranicza to wystąpienie reakcji alergicznych i stanów zapalnych, które mogłyby zepsuć efekt zabiegu.
  • Stymulacja odnowy tkanek. Fibryna ma zdolność do pobudzania tkanek do produkcji kolagenu i innych składników, które utrzymują zdrowy wygląd skóry oraz zapewniają jej elastyczność.
  • Wpływ na objętość ust. Zastosowanie fibryny bogatopłytkowej nadaje ustom pełniejszy wygląd, co może być szczególnie docenione przez osoby o wąskich, niedużych ustach.
  • Krótka rekonwalescencja. Zabieg z wykorzystaniem fibryny zwykle nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji, dzięki czemu pacjenci mogą wrócić do pełnej aktywności praktycznie od razu po zabiegu. 

Wypełnianie ust fibryną – dla kogo?

Każda osoba, która chce poprawić wygląd swoich ust, może rozważyć skorzystanie z fibryny bogatopłytkowej. Kandydaci i kandydatki do tego zabiegu charakteryzują się głównie: 

  • cienkimi wargami, które mogą być cechą genetyczną lub wynikiem starzenia się,
  • licznymi zmarszczkami wokół ust, które podczas zabiegu mogą ulec zniwelowaniu,
  • asymetrycznością ust.

Choć zabieg modelowania ust fibryną bogatopłytkową należy do bezpiecznych, niektórym osobom może nie być on polecany. Jakie są zatem przeciwwskazania do tego zabiegu?

  • choroby krwi,
  • zakażenia skóry,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • choroby nowotworowe,
  • ciąża i karmienie piersią.

Warto mieć na uwadze, że każdy przypadek jest inny i to lekarz prowadzący, po dokładnym wywiadzie, zadecyduje o tym, czy konkretna osoba może przystąpić do zabiegu modelowania ust fibryną.

Zabieg fibryną – krok po kroku

Jak przebiega modelowanie ust fibryną bogatopłytkową? Cały proces przebiega według pewnej kolejności.

  1. Przed zabiegiem: w fazie przygotowania do zabiegu pacjent lub pacjentka może otrzymać prośbę o unikanie leków przeciwzapalnych i rozrzedzających krew. Pamiętaj, aby poinformować lekarza o wszystkich lekach, jakie przyjmujesz na bieżąco! Podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu ustala się też jego cel: powiększenie ust, zmiana ich kształtu itd.
  2. Pobranie krwi: w dniu zabiegu pobiera się krew pacjenta, która jest następnie przetwarzana w celu wygenerowania fibryny bogatopłytkowej.
  3. Przygotowanie fibryny: pobrana krew zostaje odwirowana, by wyodrębnić z niej fibrynę. W dalszym procesie jest ona przekształcana w materiał o konsystencji żelowej, do którego czasem dodaje się też inne składniki, np. kwas hialuronowy, w celu uzyskania jeszcze lepszych rezultatów.
  4. Znieczulenie: pacjent dostaje znieczulenie miejscowe, by zminimalizować dyskomfort związany z zabiegiem.
  5. Wstrzykiwanie fibryny i jej modelowanie: cienką igłą wprowadza się fibrynę bogatopłytkową w konkretne obszary ust, zgodnie z wcześniej ustalonym z pacjentem planem. Następnie lekarz, poprzez masaż, nadaje odpowiedni kształt wargom, dzięki czemu fibryna jest równomiernie rozłożona i uzyskuje się pożądany efekt zabiegu.
  6. Zalecenia: pacjent może obserwować zasinienie i obrzęk w okolicy ust, jednak takie objawy powinny samoistnie ustąpić w ciągu kilku dni. Lekarz może zalecić unikanie zaraz po zabiegu wysiłku fizycznego czy stosowania drażniących kosmetyków.

Tego wystrzegaj się po zabiegu modelowania ust!

Każdy zabieg medycyny estetycznej potrzebuje pewnych bezpiecznych warunków, aby w pełni skutecznie zadziałać. W przypadku modelowania ust fibryną bogatopłytkową pamiętaj o tym, by:

  • nie dotykać ust (przynajmniej w ciągu najbliższych 6 godzin od zabiegu),
  • nie pocierać i nie masować ust (przez dwie doby od zabiegu),
  • zrezygnować z peelingu i wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, które złuszczają skórę (przez tydzień od zabiegu).

Przez kilka dni po modelowaniu ust fibryną może utrzymywać się delikatna opuchlizna lub zaczerwienienie, które jednak nie są powodem do zmartwień.

Powiększanie ust fibryną – efekty

Wynikiem zabiegu są usta pełne, o bardziej wyrazistym kolorycie i poprawionej symetrii, a także z mniejszymi zmarszczkami wokół nich. Powiększone usta są już zauważalne po pierwszym zabiegu, jednak zaleca się wykonanie serii trzech zabiegów, co 3-4 tygodnie dla uzyskania lepszego i trwalszego efektu. Średnio wynik zabiegu modelowania ust fibryną utrzymuje się około 2 lata.

W zależności od indywidualnych czynników pacjenta bądź pacjentki zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej może mieć różne efekty. Rozbieżności mogą wynikać z wyjściowego stanu skóry osoby poddawanej zabiegowi, jej wieku czy prowadzonego stylu życia. Same oczekiwania względem rezultatów mogą wpływać na ocenę całego zabiegu.

Doświadczony personel kliniki Roseti Med&Beauty w Myślenicach chętnie doradzi Ci, jakie zabiegi na usta będą dla Ciebie odpowiednie. Zapoznaj się z naszą ofertą i cennikiem już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *