Czy warto wypełniać dolinę łez ?

Dolina łez jest to zjawisko powstawania wąskich i długich obniżeń skóry pod oczami. Zagłębienia te prowadzą od wewnętrznego kącika oka i przechodzą na ukos przez policzek, w ten sam sposób, jak płyną łzy.

Możliwe czynniki wywołujące cienie w okolicy dolnej powieki to w wielu przypadkach pergaminowa i przeźroczysta skóra oraz ubytek w okolicy doliny łez. Dlatego metody terapeutyczne muszą być dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę różne możliwe przyczyny powstania cieni pod oczami. 

W celu uzyskania optymalnych efektów lekarz prowadzący musi posiadać bardzo dobrą znajomość anatomii okolicy oka i doliny łez, przeprowadzić właściwą ocenę kliniczna pacjenta oraz zastosować odpowiednią technikę iniekcji z dobranym indywidualnie do pacjenta preparatem. 

Nawet delikatny wypełniacz może utrzymać się do 9 lat !

Przeciwwskazania do zabiegu wypełniania doliny łez

Nie powinno się wykonywać tego zabiegu na wiotkiej skórze . Musimy ją dokładnie przygotować i do tego trzeba bardzo poważnie podejść.

Podkreślam raz jeszcze, jak niezwykle istotna jest tutaj odpowiednia kwalifikacja pacjenta do zabiegu oraz dokładny wywiad z pacjentem.

Jeżeli pacjent ma predyspozycje do obrzęków w tej okolicy, należy po dobrze zebranym wywiadzie podjąć właściwą decyzje, czy na pewno jest to zabieg właściwy dla tej osoby. Czasami trzeba z niego zrezygnować. Tacy pacjenci mogą skorzystać z innych dostępnych opcji terapeutycznych, jakimi dysponuje medycyna estetyczna, takich jak fibryna czy przeszczep tłuszczu. 

W naszej klinice stosujemy terapie łączone, czyli po około tygodniu od mezoterapii na bazie kwasu hialuronowego z witaminami i aminokwasami zalecamy falę radiową.

Warto dodatkowo nawodnić się przed zabiegiem. 

Wypełnianie doliny łez – cel zabiegu?

Celem każdego z tych zabiegów jest namnożenie się fibroblastów, co prowadzi do zwiększonej produkcji kolagenu, a tym samym do zagęszczenia i ujędrnienia skóry. Jeżeli faktycznie nie ma kwalifikacji do wypełnienia doliny łez, to świetna alternatywą będzie fibryna – autologiczny preparat pozyskiwany z krwi pacjenta – podajemy ją jak wypełniacz.

Część rzadkiej fibryny podaje się normalnie, jak regenerację na wzór mezoterapii.

Tym samym poprawiamy kondycję skóry i działamy na cienie. Fibryna powoduje lepsze ukrwienie. Efekty są wyraźne.

Z reguły rekomenduję się trzy zabiegi w odstępach 3-4 tygodni. Jeśli już zdecydujemy się na zabieg z wykorzystaniem wypełniacza w dolinie łez, niezbędne jest poinformowanie pacjenta, że obrzęk pozabiegowy w tej okolicy może utrzymywać się do kilku dni, a nawet czasami dłużej. Jest to całkowicie naturalna reakcja organizmu, która podyktowana jest właściwościami kwasu hialuronowego oraz delikatnością okolicy oczodołowej. 

Dlaczego chcemy poprawiać kondycję skóry pod oczami?

Z czasem pojawia się także mniej lub bardziej zaznaczona dolina łez. Okolica w obrębie powieki dolnej, przyśrodkowej części policzka oraz kości jarzmowej starzeje się ma kilka sposobów m.in. może dochodzić do znacznego zaniku w obrębie tej okolicy, w szczególności w obrębie powieki dolnej powyżej krawędzi kostnej dolnej ściany oczodołu. Wtedy obserwujemy zagłębienie i zanik w płaszczyźnie powieki dolnej. Zawsze równocześnie dochodzi do pojawienia się różnego stopnia nasilenia doliny łez. 

Drugim typem starzenia się tej okolicy jest nasilenie się wiotkości skóry, mięśnia okrężnego oka oraz przegrody oczodołowej, co przekłada się na obraz typowy dla różnego stopnia nasilenia przepuklin tłuszczowych. Im także towarzyszy pojawienie się doliny łez oraz zaniki w obrębie przyśrodkowej części policzka. 

Lekarz medycyny estetycznej – ocenia i kwalifikuje do zabiegu

Standardem w opracowywaniu tej okolicy jest podawanie substancji wypełniających w celu uzupełnienia ubytku objętości oraz dodatkowo uniesienia opadających tkanek. W celu uzyskania lepszych efektów estetycznych i funkcjonalnych niezbędna jest prawidłowa ocena i kwalifikacja pacjenta. 

Nawet jeżeli wydaje się nam, że głównym problemem jest dolina łez, należy rozpocząć zabieg od rekonstrukcji środkowego piętra twarzy. Oznacza to uniesienie opadających tkanek w obrębie kości jarzmowej oraz uniesienie i otworzenie ubytku objętości w przyśrodkowej części policzka. Dodatkowo dobry efekt uzyskamy także w przypadku wypełnienia ubytku ku objętości w obrębie skroni i uniesienie skroniowej części łuku brwiowego. 

Dopiero po przeprowadzeniu takiej rekonstrukcji możemy pokusić się o wypełnienie doliny łez. Wpłynie to pozytywnie na wygląd całej twarzy – nie tylko skóry pod oczami.

Efekty zastosowania wypełnienia kwasem hialuronowym

Złotym standardem w celu uniesienia tkanek w okolicy jarzmowej jest zastosowanie wypełniacza z kwasem hialuronowym, który powinien charakteryzować się określonymi właściwościami reologicznymi. Oznacza to produkt, który działa jak implant- mocno unosi i pozostaje w miejscu podania. W celu uniesienia i wypełnienia ubytku objętościowego w przyśrodkowej części policzka możemy pokusić się o podanie wypełniaczy autologicznych, czyli m.in. wykonać lipotransfer ( micro- i nano-fat).

W przypadku pojawienia się jedynie początkowej doliny łez (stopnia I w stali Hirmanda) , u pacjenta, który np. boi się podawania zarówno tłuszczy, jak wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego, można pokusić się o wykonanie zabiegu z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej, która tymczasowo z niewielkim stopniu wypełni ubytek. U części pacjentów, głównie tych z początkową wiotkością skóry powiek zarówno górnych, jak i dolnych, ale bez widocznego ubytku tkanek , dobre efekty estetyczne uzyskamy wykonując zabiegi z zastosowaniem np. lasera frakcyjnego, RF, czy HIFU. Zabiegi te pozwalają na napięcie i przebudowę skóry powiek. Ponadto pozwalają na ujednolicenie jej kolorytu. Dodatkową opcją mająca na celu poprawę napięcia , ujednolicenie kolorytu i wygładzenie skóry powiek jest zastosowanie peelingów chemicznych, PRP, mezoterapii, krótkich nici rewitalizujących PDO czy PLL, czy też stymulatorów tkankowych.

Użycie toksyny botulinowej pod oczami

Interesująca opcją terapeutyczną , która pomaga w zdecydowany sposób poprawić wygląd powieki, niewielkich zmarszczek oraz kurzych łapek, nawet w przypadkach występowania początkowych przepuklin tłuszczowych , jest zastosowanie toksyny botulinowej w postaci małych dawek w okolicy kąta wewnętrznego oraz zewnętrznego powieki dolnej. Podanie neuromodulatora w tym przypadku jest jego zastosowaniem poza wskazaniami rejestracyjnymi. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji toksynę podajemy w małych dawkach podskórnie lub śródskórnie.

Co pozwoli uzyskać najlepsze efekty?

Podsumowując, w celu uzyskania optymalnych efektów opracowania trudnej okolicy oka niezbędne są: 

  • prawidłowa ocena zmian,
  • kwalifikacja pacjenta, 
  • dobór metod i preparatów oraz świetna znajomość anatomii tego obszaru.

Niejednokrotnie konieczne okazuje się zastosowanie metod łączonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *