f

Aromaterapia kliniczna

Rodzaj kuracji, w której wykorzystuje się zmysł węchu. Pobudzanie go w odpowiedni sposób może wpływać na działanie całego organizmu, zarówno ciała, jak i umysłu.

Aromaterapią nazywa się naukę opartą na wykorzystaniu materiałów roślinnych oraz ich produktów w celu poprawy dobrego stanu fizycznego i psychicznego człowieka. Olejki eteryczne pozyskujemy z takich roślin jak lawenda, sosna, drzewo herbaciane rozmaryn oraz wiele innych. 

Ze względu na stosowanie olejków eterycznych, aromaterapię można podzielić na trzy grupy:

  • aromaterapia estetyczna, wykorzystująca olejki eteryczne dla przyjemności i poprawy nastroju,
  • aromaterapia kliniczna, polegająca na stosowaniu olejków w określonych stanach chorobowych i ocenie ich efektywności przez specjalistów,
  • aromaterapia holistyczna, łącząca wykorzystanie olejków eterycznych z technikami relaksacyjnymi.

W aromaterapii klinicznej wykorzystuje się nie tylko olejki eteryczne, ale też hydrolaty, maceraty i inne oleje roślinne. Te substancje pochodzenia roślinnego „wprowadza” się do organizmu za pomocą kilku różnych metod, w zależności od indywidualnych potrzeb:

  • inhalacja (z dyfuzora, lub po prostu ręki), 
  • zewnętrznie na skórę (np. miejscowo w przypadku zmian skórnych), 
  • przyjmowanie wewnętrznie. 

Każdy olejek eteryczny posiada całą gamę właściwości, ze względu na bogactwo zawartych w sobie molekuł biochemicznych. Każdy też charakteryzuje się wieloma chemotypami, które wykazują odmienne działanie. Wykorzystuje się je do masaży, inhalacji czy leczniczych kąpieli. Olejki eteryczne naturalnego pochodzenia przynoszą skuteczne rezultaty lecznicze, a także są doskonałą formą oczyszczenia organizmu.

Olejki eteryczne mają działanie:

  • przeciwbakteryjne, 
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwstarzeniowe,
  • stanowią cenne źródło aktywnych składników oraz witamin, co pozwala im na doskonałą ochronę organizmu.

Warto poznać niektóre z nich:

aromaterapia kliniczna, olejek eukaliptusowy, klinika medycyny estetycznej roseti med&beauty w myślenicach
Olejek eukaliptusowy

Zwalcza bakterie i wirusy, może być stosowany w inhalacji. Olejek eukaliptusowy stosowany w masażu, daje przyjemne uczucie odświeżenia i chłodzenia, pomaga w bólach napięciowych i bólach głowy.

aromaterapia kliniczna, olejek z drzewa herbacianego, klinika medycyny estetycznej roseti med&beauty w myślenicach
Olejek z drzewa herbacianego

Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo. Znany ze swoich właściwości przeciwtrądzikowych. Olejek z drzewa herbacianego należy wdychać lub nakładać miejscowo, nigdy nie połykać.

aromaterapia kliniczna, olejek lawendowy, klinika medycyny estetycznej roseti med&beauty w myślenicach
Olejek lawendowy

Znany z właściwości uspokajających i usypiających. Łagodzi stres i stany lękowe, sprawdza się przy bólach, zmniejsza swędzenie i obrzęki, polecany także przy chorobach jamy ustnej czy chorób zakaźnych gardła i górnych dróg oddechowych.

aromaterapia kliniczna, olejek rumiankowy, klinika medycyny estetycznej roseti med&beauty w myślenicach
Olejek rumiankowy

Stosowany jest głównie na problemy chorobowe. Wykazano jego działanie przeciwskurczowe, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, antybiotyczne, antyseptyczne, bakteriobójcze, napotne i wiele, wiele innych. Olejek rumiankowy zapobiega infekcjom.

aromaterapia kliniczna, olejek cydrowy, klinika medycyny estetycznej roseti med&beauty w myślenicach
Olejek cedrowy

Wykorzystywany jest m.in. w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, ma działanie przeciwzapalne. Pomaga zmniejszyć zapalenia stawów, łagodzi kaszel, wspomaga walkę z trądzikiem, a nawet z łupieżem.

aromaterapia kliniczna, olejek miętowy, klinika medycyny estetycznej roseti med&beauty w myślenicach
Olejek miętowy

Przynosi wiele korzyści zdrowotnych, od łagodzenia bólu i napięć, do likwidowania uczucia swędzenia czy oczyszczania zatok i leczenia kataru. Olejek miętowy daje przyjemne uczucie chłodu.

aromaterapia kliniczna, olejek cytrynowy, klinika medycyny estetycznej roseti med&beauty w myślenicach
Olejek cytrynowy

Zwiększa poziom energii, łagodzi nudności, ożywia, pobudza koncentrację, a jednocześnie pozwala się wyciszyć.

aromaterapia kliniczna, olejek pomarańczowy, klinika medycyny estetycznej roseti med&beauty w myślenicach
Olejek pomarańczowy

Pobudzający, optymistyczny, dodający energii. Wykazano, że wdychanie olejku pomarańczowego wprowadza w dobry nastrój, obniża ciśnienie krwi, redukuje wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu).

aromaterapia kliniczna, olejek rozmarynowy, klinika medycyny estetycznej roseti med&beauty w myślenicach
Olejek rozmarynowy

Ma właściwości antyseptyczne, tonizujące, bakteriobójcze, antyreumatyczne, antydepresyjne i rozgrzewające. Łagodzi bóle głowy i objawy zmęczenia. Oddziałuje na układ nerwowy, usprawniające procesy myślowe i zwiększając koncentrację.

aromaterapia kliniczna, olejek goździkowy, klinika medycyny estetycznej roseti med&beauty w myślenicach
Olejek goździkowy

Działa odkażająco, przeciwbakteryjnie i znieczulająco, wzmacnia układ odpornościowy i działa pobudzająco na organizm. Pomaga przy wymiotach, biegunce, wzdęciach i pasożytach przewodu pokarmowego, poprawia nastrój, rozjaśnia umysł i przeciwdziała depresji.

aromaterapia kliniczna, olejek geranium, klinika medycyny estetycznej roseti med&beauty w myślenicach
Olejek geraniowy

To produkt pozyskiwany z kwiatów pelargonii. Wykazuje właściwości antyseptyczne, grzybobójcze, przeciwzapalne, tonizujące, uspokajające i antydepresyjne. Działa łagodząco na bóle głowy i objawy napięcia przedmiesiączkowego. Oddziałuje na system nerwowy, uspokajając i dodając energii.