Jakie są typowe oznaki starzenia się powiek i jak blefaroplastyka może pomóc?

Z biegiem czasu nasze ciało się zmienia. Traci swoją elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a i koloryt nie jest już ten sam, co kiedyś. Upływ czasu można też zauważyć w rejonie oczu i powiek. Medycyna estetyczna ma jednak w zanadrzu kilka sposobów, by móc nieco zatrzymać pędzący czas ‒ przynajmniej w wyglądzie. Jednym z rozwiązań, po które sięgają osoby odwiedzające klinikę Roseti Med&Beauty, jest blefaroplastyka powiek.  

Opadająca powieka

Opadająca powieka (tzw. ptoza) to przypadłość pojawiająca się z wiekiem, będąca często skutkiem stopniowego słabnięcia elastyczności skóry. W wyniku opadania powieki dochodzi do zmniejszenia zakresu widzenia poprzez zmniejszenie się szpary powiekowej. Procesowi może ulec górna lub dolna powieka.

Opadająca dolna powieka

Opadanie powieki dolnej prowadzi do zwiększenia się worków pod oczami lub doliny łez, przez co twarz nabiera zmęczonego wyglądu. Plastyka powieki dolnej jest możliwa poprzez korektę chirurgiczną, która polega na wycięciu niewielkiej ilości skóry tuż poniżej linii rzęs. Jeśli efekt wciąż nie jest zadowalający, poleca się wykonanie zabiegu poprawiającego elastyczność skóry lub usunięcie tkanki tłuszczowej z okolicy pod oczami, co pomaga w redukcji nieestetycznych worków.

Opadająca górna powieka

Warto wiedzieć o tym, że opadanie górnej lub dolnej powieki może mieć rozmaite przyczyny, w tym między innymi neurologiczne. Zanim pacjentka lub pacjent podda się zabiegowi, lekarz musi upewnić się co do tego, że problem jest natury jedynie estetycznej i ma związek ze starzeniem się organizmu lub uwarunkowaniami wrodzonymi. Dopiero wówczas można spróbować odmłodzić powieki za pomocą wspomnianego wcześniej zabiegu chirurgicznego lub lasera.

Opadająca powieka – przyczyna

Do przyczyn opadania powiek należą między innymi:­­

  • choroba mięśniowa,
  • miastenia,
  • uszkodzenie nerwu,
  • cechy wrodzone,
  • wiotczenie skóry będące wynikiem starzenia się.

Specjalista zajmujący się plastyką powiek, a więc tak zwaną blefaroplastyką, powinien zacząć leczenie od ustalenia przyczyn występowania problemu, a następnie zaproponować pacjentce lub pacjentowi zabieg dostosowany do stanu zdrowia, a także preferencji.

Opadająca jedna powieka w młodym wieku

Jeżeli osoby w młodym wieku opada jedna powieka, to prawdopodobnie odpowiada za to jedna z wyżej wymienionych przyczyn, za wyjątkiem starzenia się. Przy zaobserwowaniu takiej przypadłości, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Opadająca powieka u mężczyzn

Opadanie powiek może również dotknąć mężczyzn. Z plastyki powiek korzystają panowie, którzy chcą sobie zapewnić atrakcyjny i młody wygląd. Poprawie ulega również ich komfort życia, jako że zyskują oni znacznie szersze pole widzenia, co jest istotne podczas wykonywania rozmaitych czynności w pracy czy uprawiania sportu. 

Zabieg na opadające powieki

Sposób radzenia sobie z opadającymi powiekami ponownie zależy od przyczyny problemu. Jeżeli jest nią miastenia, skuteczną metodą może być już leczenie farmakologiczne. W innych przypadkach najczęściej poleca się zabieg korekty powiek, wykonany w sposób chirurgiczny lub za pomocą specjalnego lasera. Operację opadającej powieki oka powinien przeprowadzić lekarz ze specjalizacją w dziedzinie medycyny estetycznej.

Sposób na opadające powieki

Przed wykonaniem zabiegu pacjent jest poddany znieczuleniu miejscowemu, a dla osób szczególnie wrażliwych na ból możliwe jest przeprowadzenie sedacji. Skóra jest wycinana w miejscach, w których występuje naturalna „zmarszczka”, czyli bruzda powieki, dzięki czemu blizna jest w zasadzie niewidoczna. Zabieg trwa maksymalnie półtorej godziny, a po jego wykonaniu na twarzy może pojawić się opuchlizna. Skóra wokół oczu przybiera również lekko szarawy odcień. Efekty są w pełni widoczne po zdjęciu szwów, które odbywa się po około tygodniu od przeprowadzeniu zabiegu. 

Nieinwazyjne zabiegi na opadające powieki

Oczywiście nie każdy pacjent zostanie zakwalifikowany do przeprowadzenia blefaroplastyki powiek. Do najważniejszych przeciwwskazania należy infekcja powiek lub ich okolic, chemioterapia, poważne choroby całego organizmu, a także obniżona odporność. Jeżeli lekarz nie wyda zgody na wykonanie plastyki powiek, warto zainteresować się nieinwazyjnymi metodami poprawy ich wyglądu. 

Należy do nich na przykład specjalny masaż limfatyczny twarzy, który powstrzymuje procesy starzenia się skóry. W trakcie masażu dochodzi do redukcji zmarszczek wokół oczu, przynosowych, a także kącików ust. Masaż poprawia również sprężystość mięśni twarzy, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna. Poleca się przeprowadzać ten zabieg przynajmniej raz w tygodniu w seriach, a następnie raz w miesiącu dla podtrzymania efektu. Z usługi mogą skorzystać również te kobiety, którym nie zależy na poprawie wyglądu ich cery, ale raczej rozluźnieniu mięśni twarzy, co zapewnia lepsze samopoczucie, a także zmniejszenie odczuwanego stresu. Efektem tego zabiegu kosmetycznego na opadającą powiekę jest polepszenie krążenia w obszarze twarzy, dzięki czemu skóra lepiej wchłania dostarczane jej składniki odżywcze w preparatach pielęgnacyjnych. 

W podniesieniu powieki pomoże również taping kosmetyczny, a więc zabieg polegający na naklejaniu na twarzy taśm kinezjologicznych, które poprawiają napięcie mięśniowe oraz jędrności skóry. Napiętą skórę w okolicach powiek przywraca również stosowanie odpowiednich środków, w tym szczególnie tych o skoncentrowanym działaniu: maseczek oraz specjalistycznych serów. Można także z powodzeniem sięgnąć po w pełni naturalne produkty, chociażby takie jak zielony ogórek czy wystudzone torebki herbaty.

Jeśli zastanawiasz się, jak odmłodzić powieki, jak zatrzymać ich starzenie oraz czy w ogóle zmarszczki na powiekach w Twoim przypadku są łatwe do usunięcia ‒ skontaktuj się z naszymi specjalistkami. W naszej myślenickiej klinice to właśnie lek. med. Aneta Taranek zajmuje się blefaroplastyką powiek, oferując swoje bogate doświadczenie i profesjonalizm. W Roseti Med&Beauty z pewnością znajdziesz rozwiązanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *