
Wstrzykiwanie toksyny botulinowej.
Pocenie się ciała to naturalna reakcja fizjologiczna organizmu, która pozwala usunąć z niego uboczne produkty metabolizmu oraz toksyny. Pełni też funkcję termoregulacyjną. W procesie pocenia, ciało naturalnie ochładza się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego lub w czasie upałów.
Nadpotliwość ciała, w tym nadmierne pocenie twarzy, głowy, nadmierne pocenie pod pachami czy nadmierna potliwość stóp to choroba, którą należy leczyć. Pocenie się twarzy widoczne zwłaszcza na czole i w okolicy nosa jest krępujące i dlatego prowadzi do utraty pewności siebie i często ma wpływ na ograniczenie kontaktów towarzyskich.
Przyczyny nadmiernego pocenia głowy i twarzy
- stres,
- przeżywanie silnych emocji,
- otyłość lub nadwaga,
- podłoże genetyczne,
- zaburzenie pracy układu nerwowego,
- zmiany hormonalne (okres dojrzewania, menopauza),
- udar mózgu,
- cukrzyca,
- choroby serca,
- choroba Parkinsona,
- gruźlica,
- stosowanie używek,
- spożywanie gorących lub pikantnych potraw,
- niektóre nowotwory.
Dostępne metody leczenia
Wśród dostępnych metod leczenia znajdują się: regularne mycie głowy i utrzymanie higieny na wysokim poziomie, picie naparów ziołowych, przyjmowanie leków uspokajających, anytcholinergicznych oraz witamin z grupy B, jonoforeza, zabieg wykorzystujący prąd o małym natężeniu, śródskórne zabiegi wstrzykiwania toksyny botulinowej (najbardziej skuteczne i bezpieczne).
Przyczyny nadmiernego pocenia pod pachami i stóp
Nadmierna aktywność gruczołów potowych zlokalizowanych pod pachami czy na stopach.
Czas utrzymania się zabiegu
Nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe, powstrzymane w wyniku działania toksyny botulinowej, tworzą się w czasie od 4 do 12 miesięcy, dlatego pacjenci najczęściej cieszą się otrzymanym efektem przez około 4-6 miesięcy w przypadku zmarszczek, a efektem do 9 czy nawet 12 miesięcy w przypadku leczenia nadpotliwości.