PODOCHIRURGIA

Zabieg polega na wykonaniu nacięcia równolegle do płytki paznokciowej, odpreparowanie płata skórnego od kości paliczka, usunięcie wyrośli chrzęstno kostnej, plastyce opuszka (najczęściej usunięcie nadmiaru skóry) i zszyciu.
Wskazania:
- zatrzymany wzrost płytki paznokciowej – pourazowe,
- po innej interwencji chirurgicznej,
- deformacją opuszka.
Przeciwskazania:
- niewyrównane choroby przewlekłe,
- nowotwory,
- czynne infekcje,
- zakrzepica,
- zmiany zwyrodnieniowe stóp,
- tendencja do nieprawidłowego gojenia,
- brak motywacji pacjenta.
Sam zabieg to dopiero połowa drogi – najważniejsze są regularne wizyty u podologa, tejpowanie płytki paznokciowej, pielęgnacja – dopiero wtedy po kilku miesiącach można uzyskać wydłużenie łożyska.
Plastyka wałów okołopaznokciowych – nazywana inaczej chirurgiczną korektą wałów, to zabieg mający na celu usunięcie przerośniętych wałów okołopaznokciowych. Przeprowadza się go u pacjentów z problemem wrastających paznokci, zwłaszcza cierpiących z powodu nawracających stanów, w których inne metody okazały się nieskuteczne. Długotrwały ucisk wrastającego paznokcia na sąsiadująca tkankę oraz związane z tym częste zmiany zapalne powodują przerost wałów, co w konsekwencji prowadzi do nasilenia bolesnych objawów.
Wskazania:
- przerost tkanki wokół płytki paznokci,
- zbliznowacenia wałów paznokciowych,
- częste stany zapalne,
- nawracające wrastanie paznokci,
- ból,
- dyskomfort podczas chodzenia,
- brak efektów po zastosowaniu innych metod leczniczych,
- genetyczny przerost wałów okołopaznokciowych,
- czynniki biomechaniczne.
Przeciwskazania:
- nieunormowana cukrzyca,
- choroba nowotworowa,
- zaburzenia ukrwienia oraz krzepnięcia krwi.
Egzostoza podpaznokciowa, jest dość częstym, łagodnym guzem, występującym na paliczku dystalnym, opisanym po raz pierwszy przez Dupuytrena w 1847 roku. Należy do grupy guzów kostno-chrzęstnych, a etiologia do dziś nie jest jasna, co spowalnia proces diagnostyki i leczenia. Obecnie uważa się, że czynnikiem spustowym może być uraz, infekcja, nieprawidłowości w budowie kości (genetyka), a egzostoza jest odpowiedzią organizmu na mikrourazy.
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, polega na wyłuszczeniu guza i oczyszczeniu paliczka. Nie wymaga zakładania szwów.
Przeciwskazania:
- nieunormowana cukrzyca,
- choroba nowotworowa,
- zaburzenia ukrwienia oraz krzepnięcia krwi.
Stan w którym płytka paznokciowa wrasta w proksymalny fałd paznokciowy (w kierunku macierzy), w wyniku przerwania podłużnego wzrostu paznokcia. Statystycznie częściej występuje u kobiet i może dotyczyć każdego palca stopy lub ręki, jednak w naszej praktyce obserwujemy przewagę przypadków retronychii w obrębie paluchów stóp.
Zabieg polega na nacięciu płytki paznokciowej i usunięciu wrastającej części proksymalnej przy zostawieniu części dystalnej która utrzymuje kształt łożyska i powoduje prawidłowy odrost zdrowego paznokcia.
Przyczyny:
- urazy,
- przeciążenia palucha,
- ucisk,
- choroby gorączkowe,
- niektóre leki,
- ciasne obuwie,
- sporty wyczynowe (wielokrotne mikrourazy),
- ucisk od strony wolnego brzegu paznokcia (np. w przypadku osteofitu – wyrośli na paliczku dystalnym),
- przyczyny ogólnoustrojowe (zapalenie stawów, zburzenia ukrwienia, zapalenie żył),
- przejściowe niedotlenienie macierzy,
- silny stres.