Fizjoterapia uroginekologiczna
ważne i skuteczne wsparcie dla kobiet

Fizjoterapia uroginekologiczna
Wśród zabiegów fizjoterapeutycznych ważne miejsce zajmuje fizjoterapia uroginekologiczna. Co to jest i na czym polega? Fizjoterapia uroginekologiczna ‒ profilaktyka, diagnostyka i leczenie w jej ramach ‒ skierowana jest do kobiet, które mierzą się z dolegliwościami związanymi z nieprawidłową pracą mięśni dna miednicy. Jest to metoda, która wspiera kobiety w różnych momentach życia, w tym podczas ciąży, połogu, a także w okresie menopauzy. Sprawdźmy, jak wygląda fizjoterapia uroginekologiczna, czego można spodziewać się po wizycie u fizjoterapeuty z tego zakresu i kiedy warto się do niego udać.
W czym może pomóc fizjoterapeuta uroginekologiczny?
Jego praca polega na diagnozowaniu oraz terapii dysfunkcji mięśni dna miednicy i narządów miednicy mniejszej. Pomoc tego specjalisty może być nieoceniona w przypadku: nietrzymania moczu, bolesnych miesiączek, obniżenia narządów rodnych, rozejścia mięśnia prostego brzucha, przygotowania do porodu i regeneracji po porodzie.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad, analizuje historię zdrowotną pacjentki oraz objawy, które są przez nią zgłaszane. Następnie wykonuje badanie manualne, oceniając napięcie i funkcję mięśni dna miednicy. Na tej podstawie dobierany jest indywidualny plan terapii, który może obejmować ćwiczenia, terapię manualną czy zalecenia dotyczące codziennych nawyków.
Fizjoterapia uroginekologiczna ‒
ćwiczenia
Ćwiczenia stosowane w fizjoterapii uroginekologicznej pomagają wzmocnić i uelastycznić mięśnie dna miednicy, poprawiając automatycznie ich funkcjonowanie. W zależności od problemu pacjentki terapia może obejmować:
ćwiczenia oddechowe
trening mięśni dna miednicy
techniki relaksacyjne
ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i pośladków
Praca z fizjoterapeutą uroginekologicznym przed porodem
Coraz więcej kobiet docenia możliwość konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym jeszcze przed porodem. Przygotowanie do porodu pod jego okiem obejmuje zarówno naukę prawidłowego napinania i rozluźniania mięśni dna miednicy, jak i wspomagające techniki oddychania oraz poznanie ćwiczeń zwiększających elastyczność tkanek. To wszystko pozwala zminimalizować ryzyko urazów krocza i zdecydowanie ułatwia przebieg porodu.
Wizyta u fizjoterapeuty
uroginekologicznego po porodzie
Z kolei po porodzie terapia uroginekologiczna pomaga w regeneracji mięśni dna miednicy, przywróceniu funkcji pęcherza, a także leczeniu rozejścia mięśnia prostego brzucha. Nie wahaj się skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej po urodzeniu dziecka! Nie ma tutaj znaczenia, czy rodzisz siłami natury, czy udasz się do fizjoterapeuty uroginekologicznego po cesarskim cięciu. Z pomocą specjalisty powrót do pełnej sprawności będzie dużo szybszy i ‒ co więcej ‒ unikniesz później ewentualnych problemów zdrowotnych.
Fizjoterapia uroginekologiczna a
bolesne miesiączki
Ból menstruacyjny nie jest „taką urodą kobiety”, która nie powinna dziwić i której nie powinno się minimalizować. Pamiętaj, że okres nie powinien boleć, a jeśli ból występuje, warto go zdiagnozować i się go pozbyć. Jedną z przyczyn bólu menstruacyjnego jest nieprawidłowe napięcie mięśni dna miednicy. Jak się już pewnie domyślasz, fizjoterapia uroginekologiczna może zatem pomóc również w redukcji bólu miesiączkowego.
Opinie pacjentek o
fizjoterapii uroginekologicznej
- „Dzięki fizjoterapii uroginekologicznej moje przygotowanie do porodu było świadome i bez stresu. Nauczyłam się, jak prawidłowo pracować z mięśniami dna miednicy, co pomogło mi uniknąć nacięcia krocza.”
- „Po porodzie miałam problem z nietrzymaniem moczu i bólem kręgosłupa. Fizjoterapia uroginekologiczna pomogła mi wreszcie zapanować nad własnym ciałem!”
- „Długo zmagałam się z bolesnymi miesiączkami. Po terapii napięcie w obrębie miednicy zmniejszyło się, a ból jest znacznie mniej dokuczliwy. Żałuję, że nie trafiłam na fizjoterapię uroginekologiczną wcześniej.”
Takie słowa nieraz padają z ust klientek, które skorzystały z terapii uroginekologicznej. Już z tych opinii jednoznacznie wynika, że fizjoterapia uroginekologiczna to inwestycja w zdrowie i dużo lepszą jakość życia ‒ bez bólu.
Fizjoterapia uroginekologiczna ‒ cennik
Koszt wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego zależy od zakresu terapii i liczby sesji. Zwykle jednorazowa konsultacja to inwestycja rzędu około 200-250 zł. Jeśli chcesz poznać aktualne ceny zabiegów fizjoterapeutycznych kliniki Roseti Med&Beauty zajrzyj do zakładki cennik na naszej stronie internetowej.
Znajdź swojego fizjoterapeutę
uroginekologicznego w pobliżu Krakowa!
Zmagasz się z bolesnymi miesiączkami, nietrzymaniem moczu, a może chcesz po prostu szybko i zdrowo dotrzeć do formy sprzed ciąży? Jeśli szukasz doświadczonych specjalistów z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej w okolicach Krakowa, zapraszamy Cię do naszej myślenickiej kliniki Roseti Med&Beauty! Oferujemy Ci skrupulatną diagnostykę i dobór właściwej terapii, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami już dziś i umów się na wizytę konsultacyjną. Zapewnij swojemu ciału zdrowie i komfort codziennego funkcjonowania!