Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne, dla których zalecana jest terapia mięśniowo-powięziowa?

Terapia mięśniowo-powięziowa to forma rehabilitacji stosowana w celu leczenia dysfunkcji mięśniowo-powięziowych. Powięź to rodzaj tkanki łącznej, która otacza mięśnie, kości, nerwy i naczynia krwionośne. Zdrowa powięź jest elastyczna, dzięki czemu możemy na przykład swobodnie ruszać rękami. W wyniku rozmaitych urazów lub niehigienicznego trybu życia powięź może stać się jednak zgrubiała i napięta, a tym samym ograniczać naszą sprawność fizyczną.

Co to jest masaż powięziowy?

Masaż powięziowy to forma fizjoterapii manualnej, której celem jest rozluźnienie i poprawa funkcjonowania powięzi. W ramach tego rodzaju masażu wykorzystywane są rozmaite techniki masowania, w tym:

  • ucisk manualny, czyli wywieranie delikatnego, ale stałego nacisku za pomocą rąk na określone punkty w ciele w celu rozluźnienia napiętych obszarów,
  • rozciąganie, które również prowadzi do zwiększenia elastyczności powięzi,
  • ucisk przy użyciu akcesoriów, a zatem, podobnie jak w przypadku ucisku manualnego, delikatne rozgniatanie zbitej masy powięziowej, tym razem jednak za pomocą narzędzi o specjalnej, nieregularnej budowie.

Dobór odpowiednich technik zależy od kilku czynników, w tym masowanego obszaru, rodzaju dolegliwości oraz stopnia uszkodzenia bądź stwardnienia powięzi. Przed rozpoczęciem terapii zawsze należy skonsultować się z wykwalifikowanym terapeutą, który dopasuje odpowiednie techniki do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Terapia mięśniowo-powięziowa – na co pomaga?

Ze względu na niezwykle rozległe działania i uniwersalny charakter terapia mięśniowo-powięziowa może być stosowana do łagodzenia lub pozbywania się rozmaitych przypadłości. Efekty korzystania z tej terapii to między innymi:

  • Uwolnienie napięcia w ciele, co pozwala zmniejszyć zrosty w tkankach mięśniowych i powięziowych.
  • Poprawa przepływu krwi i limfy, dzięki czemu dochodzi do szybszego gojenia się i regeneracji tkanek.
  • Zwiększenie elastyczności mięśni i powięzi, a tym samym poszerzenia zakresu ruchu.
  • Redukcja bólu, jako że poprawa krążenia i zmniejszenie napięcia stanowią doskonałe antidotum na rozmaite przypadłości bólowe.
  • Poprawa postawy – dzięki bardziej elastycznej powięzi jesteśmy w stanie w końcu chodzić i siedzieć wyprostowani.

Jeżeli chodzi o konkretne przypadłości, na które można zalecić terapię mięśniowo-powięziową, to należą do nich:

  • chroniczny ból mięśniowy i stawowy, w tym krzyża, barków, karku, bioder oraz kolan,
  • urazy sportowe i nadwyrężenia, w tym skręcenie i przeciążenie mięśni, cieśnia nadgarstka czy zapalenie ścięgien,
  • problemy z postawą, takie jak skolioza i hiperkifoza,
  • stany pooperacyjne i pourazowe, w tym blizny i zrosty pooperacyjne, a także wszelkie ograniczenia ruchomości,
  • sztywność i ból stawów,
  • napięcie mięśniowe związane ze stresem oraz zespół chronicznego zmęczenia,
  • zaburzenia neurologiczne, w tym fibromialgia oraz przewlekła migrena i bóle głowy pochodzenia mięśniowo-powięziowego.

Migrena – czy terapia mięśniowo-powięziowa pozwala ją wyleczyć?

Mianem migreny określa się schorzenie neurologiczne. Są to intensywne napady bólu głowy, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Charakterystycznym objawem migreny jest występowanie odczuć bólowych po jednej stronie twarzy. Migrenie towarzyszy wiele innych dolegliwości, takich jak aura migrenowa, zmęczenie czy problemy z koncentracją. Sam ból głowy może utrzymywać się do nawet trzech dni. Podobnie liczne co objawy są przyczyny powstawania migreny. Należy do nich między innymi napięcie mięśniowe spowodowane długotrwałym stresem – tutaj doskonałym rozwiązaniem jest właśnie terapia mięśniowo-powięziowa. Terapeuta powinien w szczególności skupić się na tym, aby zredukować napięcie w okolicach głowy oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Ponadto poleca się masaż powięzi głowy, znajdującej się w okolicy czepca ścięgnistego. W ogólnej terapii migreny zalecane są wszystkie metody rozluźniające, a do takowych z pewnością zalicza się właśnie opisywana terapia. 

Bóle mięśni i stawów – nadwyrężenia i urazy

Terapia mięśniowo-powięziowa szczególnie dobrze sprawdza się w leczeniu przypadłości mięśniowych. Efektem masażu jest rozluźnienie zrośniętych mięśni lub powięzi. Dzięki temu tkankom zostaje przywrócona elastyczność, a tym samym są one lepiej odżywione oraz mogą się szybciej regenerować. Zmniejsza się również ich podatność na kolejne urazy. W zależności od urazu terapeuta może uwolnić punkty spustowe, czyli miejsca, gdzie zgrubienie powięzi i mięśni jest szczególnie duże albo masować tkanki głębokie znajdujące się na styku mięśni i powięzi. Często przeprowadzany jest również rolfing, czyli specjalna technika masażu powstała z myślą o rehabilitacji powięzi.

Bóle menstruacyjne

Co na bóle okresowe? Czy masaż mięśniowo-powięziowy może pomóc kobietom i w czasie bolesnych miesiączek? Opisywana terapia nie zmniejsza bólów menstruacyjnych w sposób bezpośredni, ale raczej pomaga zwalczyć następstwa wyjątkowo nieprzyjemnej miesiączki. Z terapii można skorzystać w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego w okolicach brzucha czy kręgosłupa, jeśli bóle miesiączkowe są wyjątkowo silne. 

Potrzebujesz skorzystać z profesjonalnej terapii mięśniowo-powięziowej? Zmagasz się z bólem pleców, głowy, a może dokuczają Ci migreny? Zapisz się na konsultację do fizjoterapeutek z kliniki Roseti Med&Beauty, a z pewnością niebawem poczujesz ulgę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *