Jak podolog usuwa modzele? Czy to bolesne?

Do gabinetu podologicznego często trafiają osoby ze zmianami, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Występują na różnych częściach ciała, jednak najczęściej pojawiają się właśnie na stopach. Co to są modzele i jak je leczyć? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się wątpliwości w temacie modzeli.

Co to są modzele?

Modzele to miejscowe zgrubienia skóry, które zazwyczaj pojawiają się na stopach lub dłoniach. Są one wynikiem nadmiernego nacisku lub ustawicznego ocierania naskórka, co prowadzi do zwiększonego wzrostu komórek. Modzele mogą być bolesne, szczególnie podczas chodzenia lub stania. Usuwa się je również ze względów estetycznych. Te narośle mogą mieć różnorakie rozmiary i kształty, od niewielkich punktów po wyraźne zgrubienia. Występują w różnych miejscach na stopach i dłoniach. Spotykamy modzele pod stopami, na podeszwie lub palcach stopy, na pięcie, ale też w bocznej części dłoni. 

W celu leczenia modzeli zaleca się stosowanie odpowiednich preparatów, korzystanie z zabiegów podologicznych, a przede wszystkim unikanie nadmiernego nacisku na dotknięte zmianą obszary. Jeśli modzele nie pozwalają danej osobie normalnie funkcjonować, niezbędne staje się ich usunięcie w gabinecie dermatologicznym lub podologicznym.

Jak usuwa się modzele?

Sposób na to, jak usunąć modzele na stopach, zależy od ich rozmiaru, głębokości i dokładnego umiejscowienia. Gdy są one ciągle małe i nie powodują bólu, istnieje szansa na uniknięcie interwencji specjalisty. W przypadku dużych zmian, należy udać się do podologa lub lekarza.

Jak zlikwidować modzele? Czy konieczne będzie chirurgiczne usuwanie modzeli? Te pytania zadaje wielu pacjentów i pacjentek kliniki Roseti Med&Beauty. Istnieje kilka metod usuwania modzeli na stopach, a wybór konkretnej z nich zależy indywidualnie od danej osoby i decyzji specjalisty. Najczęściej wykorzystywane metody usuwania modzeli to:

  • Leki keratolityczne – powodują stopniowe usuwanie nadmiernych warstw skóry. Zawierają kwas salicylowy lub mocznik, które działają na skórę zmiękczająco.
  • Krioterapia – polega na zamrażaniu modzeli za pomocą ciekłego azotu, co skutkuje ich powolnym obumieraniem. Po kilku dniach zgrubienie zaczyna się łuszczyć i w końcu całkowicie zanika.
  • Elektrokauteryzacja – jest to metoda usuwania modzeli za pomocą prądu. Po zaaplikowaniu znieczulenia lekarz przypala modzel wykorzystując specjalistyczne urządzenie.
  • Interwencja chirurgiczna – przy dużej i bolącej narośli lekarz może zdecydować się na usuwanie modzeli przy użyciu skalpela lub nożyczek chirurgicznych. Wycinanie modzeli przy zastosowaniu tej metody również wymaga znieczulenia miejscowego i może pozostawić bliznę.
  • Laser – usuwanie modzeli laserem wykonuje dermatolog przy użyciu specjalnego bardzo dokładnego lasera medycznego. Wysyła on światło, które po zetknięciu ze zgrubiałymi warstwami naskórka zamienia się w ciepło i powoduje ich odparowanie. Zaletą tej metody jest jej wykonanie bez nacinania skóry, co sprzyja szybkiemu gojeniu. Ponadto po podaniu znieczulenia miejscowego zabieg jest bezbolesny.

Decyzja o usunięciu modzeli powinna być podjęta przez specjalistę. Po zabiegu, pacjent dostanie zalecenie zadbania o odpowiednią pielęgnację wskazanej części naskórka.

leczenie modzeli - profilaktyczny zabieg podologiczny
leczenie modzeli – profilaktyczny zabieg podologiczny

Jak leczyć modzele?

Leczenie modzeli w dużej mierze zależy od przyczyny ich powstania. W niektórych przypadkach narośle mogą zniknąć same, jeśli tylko zmniejszy się nacisk lub tarcie w wybranym obszarze. Jeśli jednak pacjent pozwoli narośli się rozwijać, to w przyszłości niezbędne będzie sięgnięcie po skalpel lub inne inwazyjne metody.

Oto kilka sposobów radzenia sobie z modzelami, które są w fazie początkowej:

  • Zmiękczenie skóry – stosowanie specjalnych kremów i maści może pomóc w złagodzeniu modzeli i zmiękczeniu skóry, a w efekcie do złuszczenia się modzeli.
  • Specjalistyczne plastry – zawierające kwas salicylowy lub mocznik, które pomagają zmiękczyć zgrubienia i tym samym prowadzą do łuszczenia się martwego naskórka.
  • Peeling – użycie kosmetyku, który w połączeniu z masażem usunie zgrubiałą skórę stóp.
  • Unikanie tarcia i nacisku – jeśli modzele powstają w wyniku tarcia lub nacisku, należy unikać noszenia zbyt ciasnych butów lub stosować wkładki ortopedyczne. Być może przyczyna leży w niewłaściwym ułożeniu kości stóp – wówczas należy sięgnąć po radę specjalisty.
  • Kąpiele stóp – regularne kąpiele stóp w ciepłej wodzie z solą Epsom lub olejkiem eterycznym zmiękczają skórę, dzięki czemu łatwiej usunąć wszelkie zgrubienia.
  • Podologia kosmetyczna – zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinetach podologicznych warto od czasu do czasu zafundować naszym stopom bez względu na skalę problemu, z jakim się mierzymy.

W przypadku dużych i bolesnych modzeli dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą, który opracuje efektywny plan kuracji i podpowie, jak wyleczyć modzele, w tym te na stopach.

Jak dbać o stopy po usunięciu modzeli?

Po zabiegu usunięcia modzeli ważne jest zadbanie o naskórek, aby zapobiec infekcji, zminimalizować ból i przyspieszyć proces gojenia. Oto kilka wskazówek, jak dbać o stopy po usunięciu modzeli:

  • Zachowanie czystości – poleca się regularne przemywanie stóp wodą i mydłem, a następnie dokładne ich osuszenie. Ślad po modzelu powinien pozostać suchy i czysty, by nie dopuścić do rozwoju bakterii i grzybów.
  • Unikanie nacisku i tarcia – wskazane jest noszenie luźnych butów i unikanie chodzenia boso przez kilka dni po zabiegu.
  • Unikanie kąpieli w wannie – warto na pewien czas zrezygnować z moczenia stóp w wannie, korzystania z basenu lub jacuzzi.
  • Stosowanie opatrunku – po zabiegu lekarz może zalecić chronienie naskórka za pomocą bandaży. Należy zmieniać opatrunki regularnie, zgodnie z zaleceniami specjalisty.
  • Używanie maści lub kremów – przepisane preparaty pomogą w leczeniu i łagodzeniu bólu w miejscach po modzelach. Trzeba stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • Ograniczenie aktywności fizycznej – przez kilka dni po zabiegu powinno się powstrzymać się od ćwiczeń fizycznych, które mogą powodować nadmierne pocenie się lub nacisk na stopy.
  • Obserwowanie miejsca po usunięciu modzeli – należy monitorować stan naskórka w danym obszarze, aby odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne objawy infekcji, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, gorączka, ból lub ropień. W przypadku wystąpienia wskazanych objawów trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Każdy pacjent jest dokładnie informowany o tym, jak powinien pielęgnować naskórek po zabiegu. Warto również rozważyć udanie się na wizytę kontrolną w celu upewnienia się, że zgrubienie rzeczywiście trwale zniknęło.

W ofercie kliniki Roseti Med&Beauty również trafisz na zabiegi podologiczne wykonywane przez świetnych specjalistów. Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą propozycją zabiegów, cennikiem i wizyty w Myślenicach już niebawem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *