Jak działa masaż relaksacyjny?
Dzisiejszy świat wymaga od nas życia w pędzie i stresie, a także ciągłej obecności w mediach społecznościowych. Do tego dochodzą liczne rozpraszacze, presja otoczenia, nie wspominając już o stresach związanych z życiem zawodowym i rodzinnym. W takich sytuacjach, w ramach tzw. zabiegów regeneracyjnych, z pomocą przychodzi właśnie masaż relaksacyjny, który pozwala zredukować skutki tej codziennej gonitwy.
Masaż relaksacyjny – dlaczego jest tak ważny?
Co to jest masaż relaksacyjny? To zabieg, który przynosi różne efekty, jednak jego głównym celem jest odprężenie zarówno umysłu, jak i ciała. Tego typu zabieg jest prawdziwie odświeżający dla całego organizmu – po jego przeprowadzeniu powinniśmy poczuć się jak „nowonarodzeni” Jak często odwiedzać gabinet masażu? Ze względu na liczne korzyści, jakie niesie ze sobą opisywany zabieg, powinno się przeprowadzać go dość regularnie.
Na czym polega masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny przyniesie ukojenie zarówno osobom pracującym umysłowo, jak i fizycznie. Masaż ten warto przeprowadzić szczególnie wtedy, gdy na co dzień doświadcza się pewnych stresujących sytuacji lub gdy zaobserwuje się u siebie występowanie długotrwałego zmęczenia fizycznego. Tego typu zabieg przynosi również korzyści osobom, które mają problemy z zasypianiem, będące częstym skutkiem nadmiernego pobudzenia organizmu oraz napięcia emocjonalnego, co szkodliwie wpływa na jakość snu. Z masażu można skorzystać również wtedy, gdy po prostu chcemy się nagrodzić za pewne osiągnięcie – dobre samopoczucie po zabiegu jest najlepszym sposobem docenienia własnych wysiłków.
Techniki masażu relaksacyjnego
Podczas zabiegu masażysta wykorzystuje różne techniki po to, aby nasze ciało weszło w stan błogiego relaksu. Należy do nich wykonywanie takich ruchów jak:
- głaskanie – to najczęściej pierwsza i końcowa faza masażu, która przygotowuje skórę na nieco intensywniejsze doznania lub wręcz przeciwnie – pozwala uzyskać stan pełnego rozluźnienia. Głaskanie dobrze wpływa również na naszą psychikę, ponieważ jest odbierane jako pieszczota;
- rozcieranie – ten ruch pomaga pozbyć się złogów i obrzęków, zwiększa elastyczność komórek oraz redukuje widoczność blizn. Rozcieranie tkanek zwiększa również udrożnienie naczyń chłonnych, co przyspiesza usuwanie produktów przemiany materii. Technika rozcierania jest polecana szczególnie w przypadku masażu stawów ścięgien, powięzi oraz tkanek mięśniowo ścięgnistych;
- oklepywanie – polega na szybkich i energicznych uderzeniach dłońmi na wybranym obszarze ciała. Dłoń powinna być w kontakcie ze skórą możliwie jak najkrócej, aby nie doszło do pękania naczyń krwionośnych. Oklepywanie ma pobudzić zakończenia włókien nerwowych, a także doprowadzić do skurczy mięśni, co przyspiesza ich regenerację;
- ugniatanie – etap ugniatania jest najczęściej najdłuższym etapem masażu, jako że zajmuje nawet czterdzieści minut. Ugniatanie skóry przyspiesza przepływ limfy i krwi, co intensyfikuje procesy oczyszczające i regeneracyjne organizmu. Ponadto pobudza mięśnie oraz zmniejsza występujące w nich napięcie. Tkanka mięśniowa staje się bardziej elastyczna, a tym samym mniej podatna na urazy.
Właściwe proporcje wykorzystania poszczególnych technik podczas masażu zależą od celu przeprowadzania zabiegu, a także stopnia napięcia mięśni w ciele. Doświadczony masażysta będzie doskonale wiedział, jak długo i intensywnie korzystać z danej techniki masażu oraz którym obszarom należy poświęcić więcej uwagi.
Masaż relaksacyjny – jak się przygotować?
Przygotowanie do masażu relaksacyjnego nie jest zbyt skomplikowane. Zalecenia są krótkie i dość proste: na przynajmniej półtorej godziny przed wizytą w gabinecie należy unikać spożywania obfitych posiłków i alkoholu. Ponadto poleca się wziąć dłuższy ciepły prysznic przed zabiegiem – pozwoli to nie tylko oczyścić skórę, ale również przygotuje mięśnie do masażu. Nie trzeba brać ze sobą żadnych specjalnych akcesoriów ani wyposażenia, poleca się natomiast założyć dość luźne ubrania, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem po zabiegu. Techniki używane krok po kroku przez masażystę mają na początku przygotować ciało do zabiegu, następnie rozluźnić mięśnie, a potem sprawić, że organizm się wyciszy.
Masaż klasyczny a relaksacyjny
Pomiędzy masażem klasycznym i relaksacyjnym występuje kilka istotnych różnic. Ten pierwszy jest przeznaczony dla tych, którzy skarżą się na bóle kręgosłupa lub ogólnie pleców. Masaż klasyczny ma bardziej leczniczy charakter, a także skupia się na wybranym obszarze ciała, podczas gdy zabieg relaksacyjny jest przeznaczony dla osób, które chcą poprawić swoje ogólne samopoczucie i kondycję organizmu. Zazwyczaj również masaż klasyczny oznacza wykorzystanie bardziej energetycznych, intensywniejszych technik masowania. Jego efekty utrzymują się dłużej, chociaż dla uzyskania pełnych rezultatów poleca się wykonywać masaż klasyczny w regularnych seriach. Podczas gdy masaż klasyczny jest przeznaczony do redukowania skutków przewlekłego stresu, zabieg relaksacyjny pozwala walczyć z codziennymi stresującymi sytuacjami, co skutecznie chroni przed kumulowaniem się napięcia w ciele.
W ofercie kliniki Roseti Med&Beauty znajdziesz idealny masaż relaksacyjny dla Ciebie. Pozwól sobie na chwilę relaksu i odprężenia, a nasz zespół z pewnością o to zadba!
Dodaj komentarz