Czym jest egzostoza podpaznokciowa?

Może być bolesna, choć nie zawsze jest to pierwszy jej objaw. Najczęściej występuje w obrębie palucha stopy, a jej przyczyną mogą być m.in. urazy. Egzostoza podpaznokciowa, bo o niej mowa, jest jedną z przypadłości, które kierują pacjentów kliniki Roseti Med&Beauty na zabiegi podologiczne.

Egzostoza podpaznokciowa

Egzostoza podpaznokciowa, znana również jako egzostoza unaczyniona (łac. subungual exostosis), to łagodny, niezłośliwy nowotwór kostny rosnący pod paznokciem. Jest to niewielki guz, który rozwija się na palcach rąk lub stóp, a jego częstym towarzystwem jest stan zapalny, jak i tzw. onycholiza, czyli odwarstwienie się płytki paznokciowej.

Odklejanie się paznokcia od macierzy – przyczyny

Egzostoza palucha jest zazwyczaj spowodowana urazami w obrębie paznokcia. Mogą to być urazy:

  • mechaniczne: powstają w wyniku jednorazowych uszkodzeń, na przykład uderzenia o ciężki przedmiot, nadepnięcia czy przytrzaśnięcia;
  • sportowe: osoby uprawiające sporty kontaktowe, a więc takie, w których zawodnicy mają ze sobą bezpośredni kontakt, są bardziej narażone na urazy palców, w tym również paznokci. Dotyczy to w szczególności miłośników piłki nożnej, koszykówki czy siatkówki.
  • powtarzające się: niewielkie, lecz powtarzające się urazy lub wywieranie stałego nacisku na paznokieć, np. poprzez niewygodne obuwie.

Warto zauważyć, że niektóre osoby mogą być bardziej podatne na rozwinięcie egzostozy paznokcia ze względów genetycznych. Na baczności muszą się mieć w szczególności osoby regularnie uprawiające wymienione wyżej sporty oraz pacjenci borykający się z niezagojonymi ranami i urazami w obrębie paznokci lub palców.

Objawy egzostozy – jak paznokieć odkleja się od macierzy?

Narośl ciężko jest wykryć na początku, ponieważ tworzy się ona w głębokiej warstwie skóry, a do tego nie wywołuje żadnych dolegliwości. Czasem jednak dochodzi do powiększenia się palca, przez co dotychczas pasujące obuwie staje się coraz ciaśniejsze. Charakterystyczna jest również zmiana kształtu paznokcia, który jest wypychany do góry przez powiększającego się guza. Szczególnie często staje się on coraz bardziej zadarty ku górze. Egzostoza powoduje również dyskomfort, a z czasem może stać się nawet bolesna, zwłaszcza podczas poruszania kończyną. W dość zaawansowanym stadium zmiana staje się również widoczna – wyraźnie widać odklejenie się paznokcia od łożyska, a ból staje się nieznośny. Należy wówczas jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Egzostoza podpaznokciowa – leczenie

Leczenie egzostozy podpaznokciowej zwykle obejmuje interwencję chirurgiczną w celu usunięcia guza. Przebiega ono w następującej kolejności:

1. Konsultacja ze specjalistą. W przypadku podejrzenia odklejania się paznokcia ważne jest skonsultowanie się z osobą, która w danej dziedzinie się specjalizuje, na ogół będzie to podolog. Oceni on, jak bardzo paznokieć odkleja się od palca. Na podstawie tego może zaplanować dalszą część leczenia.

2. Chirurgiczne usunięcie guza. Standardowym sposobem leczenia egzostozy podpaznokciowej jest chirurgiczne usunięcie guza. Leczenie odklejania płytki paznokcia jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Podolog wykonuje niewielki nacięcie w obszarze pod paznokciem i usuwa guz. Celem zabiegu jest całkowite pozbycie się niechcianej tkanki oraz przywrócenie prawidłowej struktury paznokcia i tkanki.

3. Opatrunek i rekonwalescencja. Po zabiegu zakłada się opatrunek wokół palca w celu ochrony go w trakcie gojenia. Może również otrzymać zalecenie stosowanie miejscowych leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych. W okresie rekonwalescencji wskazane jest unikanie obciążeń w obrębie palca, aby zapewnić prawidłowe gojenie się i zminimalizować ryzyko powikłań.

4. Fizjoterapia. W niektórych przypadkach odklejania się paznokcia od macierzy specjalista zaleca uczestniczenie w zabiegach fizjoterapeutycznych, które najczęściej obejmują ćwiczenia wzmacniające stawy.

Każdy przypadek odklejania się paznokcia wymaga spersonalizowanego podejścia, a specjalista powinien dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Odklejanie paznokcia – jak się przed nim chronić?

Chociaż egzostoza podpaznokciowa jest najczęściej wynikiem urazów lub czynników genetycznych, to istnieją pewne środki ostrożności, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia tego schorzenia. Warto przede wszystkim chronić paznokcie i palce zwłaszcza podczas wykonywania czynności, które narażają je na rozmaite urazy. Należy do nich między innymi praca z narzędziami czy sporty kontaktowe. W niebezpiecznych sytuacjach powinno się korzystać ze sprzętu ochronnego, takiego jak rękawice, ochraniacze lub odpowiednie obuwie. W profilaktyce egzostozy ważne jest również utrzymywanie paznokci w dobrej kondycji poprzez ich regularne przycinanie – nie powinny one być ani zbyt krótkie, ani zbyt długie. Przy ryzyku odklejania się paznokcia od palca u stopy należy zadbać przede wszystkim o dobrze dopasowane obuwie. Buty powinny być po prostu wygodne, a przede wszystkim nie powinny wywierać nacisku na palce. Dość ogólnym zaleceniem jest prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym utrzymywania zrównoważonej diety, regularnej aktywności fizycznej oraz unikanie nałogów, co razem przyczynia się do poprawy kondycji paznokci i kości. Zaleca się także regularne monitorowanie stanu palców. 

Coś Cię niepokoi? Umów się ze specjalistą z Roseti Med&Beauty!

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak ból pod płytką paznokcia, obrzęk, zmiany w kształcie czy wybrzuszenia na paznokciach, warto skonsultować się z podologiem. Im wcześniej wykryje się egzostozę, tym skuteczniej można ją usunąć. W klinice Roseti Med&Beauty zabiegi podologiczne są prowadzone przez zespół doświadczonych ekspertów w tej dziedzinie. Dodatkowym atutem są bardzo dobrze wyposażone gabinety, do których warto przyjść po fachową pomoc. Sprawdź naszą ofertę, cennik i przyjedź do Myślenic. Zapraszamy! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *