Blefaroplastyka – plastyka i korekta powiek. Jak przebiega zabieg?
Blefaroplastyka powiek, znana również jako lifting powiek, to chirurgiczna procedura mająca na celu poprawę wyglądu powiek. Polega na usunięciu nadmiaru skóry lub tkanki tłuszczowej z okolic oczu w celu odmłodzenia wyglądu twarzy. Plastyka powiek górnych i dolnych zwiększa również pole widzenia.
Blefaroplastyka powiek – jak wygląda zabieg?
Korekta górnych i dolnych powiek jest przeprowadzana przez chirurga plastycznego zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym, w zależności od przypadku i preferencji pacjenta. Chirurg wykonuje precyzyjne nacięcia na obszarze powiek, zwykle w naturalnych fałdach skóry, aby zminimalizować widoczność blizn. W przypadku blefaroplastyki górnej nacięcia są zazwyczaj umiejscowione wzdłuż załamania powieki górnej, natomiast w przypadku blefaroplastyki dolnej są one wykonywane tuż pod rzęsami lub wewnątrz spojówki. Następnie specjalista usuwa skórę lub tkankę tłuszczową. Nacięcia są starannie zamykane za pomocą delikatnych szwów lub innych metod, które gwarantują minimalną widoczność blizn. Po zabiegu pacjent jest monitorowany przez co najmniej kilka godzin, przy czym często może wrócić do domu tego samego dnia. W okresie rekonwalescencji mogą wystąpić obrzęk, zasinienie i uczucie napięcia w okolicy oczu. Zazwyczaj zaleca się wówczas stosowanie zimnych okładów.
Korekta powiek – kto powinien z niej skorzystać?
Oto najczęstsze powody, dla których pacjenci decydują się na zabieg blefaroplastyki:
- opadanie powiek górnych: jeśli powieki górne wiotczeją, pole widzenia staje się ograniczone. Blefaroplastyka górnej powieki przywraca komfort widzenia, poprawiając przy tym wygląd twarzy.
- worki pod oczami: nagromadzenie tkanki tłuszczowej lub opuchlizna pod dolnymi powiekami sprawia, co nadaje zmęczonego twarzy zmęczony wygląd i dodaje lat. Zabieg na opadające powieki zmniejsza worki pod oczami, dzięki czemu pacjent wygląda na bardziej wypoczętego.
- zmarszczki mimiczne: mowa tutaj w szczególności o zmarszczkach pojawiających się w okolicy zewnętrznego kącika oka, czyli o tak zwanych kurzych łapkach. Podniesienie powiek pozwala skutecznie walczyć z tym problemem.
Opadająca powieka – zabieg i jego efekty
Blefaroplastyka powiek dolnych i górnych zapewnia szereg pozytywnych efektów, do których należy przede wszystkim młodszy wygląd twarzy. Usunięcie nadmiaru skóry i tkanki w okolicach oczu przyczynia się do wygładzenia zmarszczek oraz redukcji worków pod oczami. Spojrzenie staje się bardziej świeże i wypoczęte, dzięki czemu pacjent zyskuje więcej energii i pewności siebie, co pozytywnie wpływa na jego samopoczucie. Blefaroplastyka może skorygować nierówności, asymetrię i inne niewłaściwe proporcje powiek, tworząc harmonijną oprawę oczu. W efekcie zabiegu poprawie ulega również pole widzenia, co wpływa na podwyższenie jakości życia i komfortu. Operacja powiek górnych i dolnych jest bezpieczna i bezbolesna, a okres rekonwalescencji należy do wyjątkowo krótkich.
Kiedy nie powinno się wykonywać zabiegu opadającej powieki?
Istnieje szereg przeciwwskazań do przeprowadzenia blefaroplastyki powiek. Należą do nich między innymi:
- choroby ogólne: osoby z poważnymi schorzeniami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca i krwi, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, cukrzyca niezależna od insuliny, zaburzenia krzepnięcia krwi lub problemy z układem odpornościowym, mogą nie uzyskać zgody na przeprowadzenie zabiegu. W takich przypadkach ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu oceny ryzyka i możliwości zabiegu.
- zaburzenia widzenia: pacjenci cierpiący na problemy ze wzrokiem, takimi jak jaskra, zaćma lub inne schorzenia oczu, mogą wymagać specjalnej oceny i leczenia przed rozważeniem korekcji opadającej powieki.
- problemy dermatologiczne: aktywne zakażenia i choroby skóry, a nawet wypryski w okolicy oczu mogą stanowić przeciwwskazanie do przeprowadzenia korekcji powiek górnych i dolnych, jako że stanowią one potencjalne źródło zakażenia.
- ciąża i laktacja: plastyka powiek dolnych i górnych nie powinna być przeprowadzana w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w ciele. Może wówczas dojść do poważnych komplikacji.
W celu podjęcia decyzji o wykonaniu zabiegu niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. Pozwoli on ustalić sposób przeprowadzenia zabiegu, a także wskazać możliwe zagrożenia.
Jaki zabieg na opadającą powiekę oprócz blefaroplastyki?
Inny popularny zabieg przeznaczony do niwelowania opadającej powieki to wstrzykiwanie botoksu. Aplikacja niewielkich dawek toksyny botulinowej zapewnia efekt otwartego oka poprzez zablokowanie przekaźnictwa pomiędzy nerwami i mięśniami znajdującymi się w okolicy powieki. Tym samym w naturalny sposób jest ona „ciągnięta” w dół. Tego typu rozwiązanie jest przeznaczone dla pacjentek i pacjentów, którzy nie chcą sięgać po skalpel. Warto jednak zaznaczyć, że korekta powieki górnej przy użyciu narzędzi chirurgicznych daje w pełni trwały efekt, podczas gdy iniekcja botoksu powinna być co jakiś czas powtarzana.
Blefaroplastyka w Roseti Med&Beauty!
Skorzystaj z bogatej oferty rozmaitych zabiegów w naszej klinice, w tym z blefaroplastyki powiek. Nasi specjaliści doradzą Ci, czy warto wykonać taką interwencję w Twoim przypadku oraz zadbają o Ciebie przed, w trakcie i po takim zabiegu z należytą starannością! Zajrzyj do cennika oferowanych przez nas usług. Zapraszamy do Myślenic!
Dodaj komentarz