Masaż klasyczny

Masz siedzący tryb pracy? Dużo się stresujesz? Jest szansa, że Twój kark i plecy charakteryzują się wieloma napięciami i… potrzebujesz masażu, który poprawi komfort Twojego funkcjonowania. W Roseti Med&Beauty jednym z zabiegów fizjoterapeutycznych jest właśnie masaż klasyczny, który polecamy we wspomnianych sytuacjach. To jednak nie wszystko! Na czym zatem polega masaż klasyczny i komu może przynieść ulgę? Sprawdźmy!

masaż klasyczny

Masaż klasyczny
jak wygląda?

Kilka słów o technikach

Na wstępie odpowiedzmy na pytanie: co to jest masaż klasyczny i czym różni się np. od masażu relaksacyjnego. W różnych opisach masażu klasycznego znajdziemy informacje sugerujące, że jest to najpopularniejszy z masaży dostępnych na rynku terapii manualnych. I jest w tym 100% racji. Masaż klasyczny jest uniwersalną formą terapeutyczną wybieraną dla osób w różnym wieku. Jego celem jest głównie regeneracja, przez co może być stosowany jako forma rehabilitacji czy leczenia rozmaitych dolegliwości. Jak wygląda masaż klasyczny? Odbywa się on na specjalnym stole do masażu przy użyciu olejków zapewniających dłoni masażysty poślizg i jednocześnie pielęgnujących masowaną skórę.

Etapy masażu klasycznego

Czy kolejność technik w masażu klasycznym jest ważna?

Metodyka masażu klasycznego zakłada, że jest to zabieg, mający przede wszystkim przynieść ulgę w bólu, poprawić ruchomość mięśni i stawów, ale też zmniejszyć występujące w ciele niekomfortowe napięcia. W związku z tym typowy masaż klasyczny składa się z kilku części, a każda z nich ma nieco inny cel terapeutyczny. Do każdego z tych poszczególnych etapów przypisane są konkretne techniki razem z charakterystycznymi dla nich ruchami. Ważna jest odpowiednia kolejność podejmowania tych konkretnych technik. Jak zatem wygląda schemat masażu klasycznego?

masaż klasyczny
1.
Przygotowanie

Masaż rozpoczynają techniki wykorzystujące delikatne ruchy głaszczące, które mają na celu wprowadzenie rozluźnienia mięśni i wprowadzenia klienta w stan odprężenia.

2.
Rozcieranie

Masażysta w dalszej kolejności opiera się na intensywniejszych ruchach mających na celu rozgrzanie tkanek, usunięcie napięć i poprawę krążenia w ciele klienta.

3.
Ugniatanie

To najbardziej intensywny etap masażu klasycznego; koncentruje się on na rozluźnianiu i zwiększaniu elastyczności tym razem głęboko położonych warstw mięśni.

4.
Oklepywanie

Polega na krótkich i rytmicznych ruchach, które pobudzają nie tylko mięśnie, ale i układ nerwowy.

5.
Zakończenie

Ostatnim etapem jest znowu głaskanie i prowadzenie delikatnych wibracji, których zadaniem jest uspokojenie ciała i umysłu osoby masowanej.

Zasady masażu klasycznego

Choć niektórym ten opis może się wydawać prostą instrukcją, jak wykonać masaż klasyczny, w rzeczywistości jest tutaj pewna trudność. Podczas masażu klasycznego niezwykle istotne jest zachowanie właściwego kierunku wykonywanych ruchów ‒ zgodnego z przebiegiem naczyń limfatycznych. To właśnie dzięki temu możemy zmniejszać obrzęki i ból spowodowany zastojem limfy. Ważne jest też dopasowanie intensywności masażu do potrzeb i bieżących odczuć osoby masowanej.

masaż klasyczny

Rodzaje masażu klasycznego

Masaż klasyczny częściowy

Masaż częściowy koncentruje się na wybranych obszarach ciała, takich jak plecy, kark, kończyny czy stopy. To doskonały wybór, gdy problem dotyczy konkretnej partii ciała, np. spiętych pleców lub nóg po intensywnym wysiłku.

Masaż klasyczny całościowy

Masaż całościowy obejmuje całe ciało – od głowy po stopy. Jest bardziej czasochłonny (zwykle trwa 60–90 minut) i idealnie sprawdza się jako forma głębokiego relaksu oraz regeneracji organizmu.

Działanie masażu klasycznego

Co daje masaż klasyczny? Główną funkcją masażu klasycznego jest funkcja terapeutyczna. Jego celem może być poprawa krążenia, zwiększenie elastyczności mięśni, redukcja napięć i bólu, wsparcie regeneracji po wysiłku fizycznym czy urazach itd. Wiele osób uznaje, że masaż klasyczny pełni też rolę relaksacyjną, gdyż uspokaja układ nerwowy, oraz estetyczną ‒ pobudzanie krążenia może pozytywnie wpływać na zdrowszy wygląd skóry.

Wskazania i przeciwwskazania
do masażu klasycznego

Wskazania do masażu klasycznego

Masaż klasyczny polecany jest dla osób z bólami mięśniowymi, problemami z kręgosłupem, ograniczoną ruchomością lub po urazach. Może mieć także działanie profilaktyczne dla aktywnych fizycznie osób, a także wszystkich zestresowanych i przemęczonych.

Przeciwwskazania do masażu klasycznego

Nie każda osoba może jednak poddać się masażowi klasycznemu. Przeciwwskazania miejscowe i ogólne do masażu klasycznego obejmują m.in.:

  • stany zapalne skóry, mięśni lub stawów,
  • otwarte rany i urazy,
  • gorączkę i infekcje,
  • żylaki i zakrzepicę,
  • nowotwory (bez konsultacji lekarskiej).

Jak się przygotować na masaż klasyczny?

w Roseti Med&Beauty

 

Gdy wybierasz się na masaż klasyczny, pamiętaj, że może być to doznanie raczej intensywne i dynamiczne. Przed zabiegiem warto więc:

  • unikać obfitych posiłków (na 1‒2 godziny przed masażem),
  • założyć wygodny strój, który można łatwo zdjąć (paniom polecamy unikać kombinezonów i ubrań typu body),
  • poinformować masażystę o swoim aktualnym stanie zdrowia.

Masaż klasyczny ‒ cena

 

Zastanawiasz się, ile kosztuje masaż klasyczny w naszej klinice? Jest on uzależniony od tego, jaki rodzaj masażu jest prowadzony ‒ częściowy czy całościowy. Aktualne ceny obu zabiegów znajdziesz w zakładce cennik na naszej stronie internetowej.

Masaż klasyczny to doskonały sposób na poprawę samopoczucia, zdrowia i regenerację ciała. Nie czekaj! Umów się na wizytę do naszych specjalistek i pozwól sobie poczuć się lepiej.