Resekcja zmian skórnych
Skóra to największy organ człowieka. Zmiany, które pojawiają się w jej obrębie mogą stanowić jedynie kosmetyczny defekt. Czasem jednak ich usunięcie to kwestia nie tylko estetyki, ale i zdrowia. Wiesz, kiedy warto umówić się na zabieg usuwania znamion laserem, a kiedy można ten temat pominąć? Sprawdź, co w tym zakresie oferuje medycyna estetyczna w klinice Roseti Med&Beauty.
Usuwanie pieprzyków
Znamiona barwnikowe znamy pod powszechną nazwą: pieprzyki. Są to ciemne, zwykle brązowe, bordowe lub czarne, plamki na skórze. Mogą mieć one różne kształty, choć najbardziej popularnym jest owal i okrągły. Ich średnica może sięgać od kilku milimetrów, do aż kilku centymetrów. Najczęściej zmiany te są płaskie, ale spotkanie nieco bardziej wypukłej też można uznać za powszechne. Powierzchnia pieprzyka również nie ma jednej charakterystyki. Mogą one być gładkie, nieco chropowate, a nawet owłosione.
Co powinno Cię zaniepokoić i skłonić do zgłoszenia się na zabieg wycinania pieprzyków?
- Nierówne brzegi ‒ pieprzyk staje się niesymetryczny, jego kontury robią się poszarpane i nieregularne.
- Zmiana koloru ‒ mogą pojawić się różnorodne odcienie, ciemnienie lub zmiana koloru na czerwony, czarny czy niebieskawy.
- Szybki wzrost ‒ pieprzyk nagle rośnie lub zmienia swój kształt w krótkim czasie. Może się także nagle pojawić i szybko urosnąć.
- Swędzenie i/lub krwawienie ‒ niepokojące powinny być też wszelkie objawy sugerujące podrażnienie, ból, swędzenie, jak również wysięk czy krwawienie.
Jeśli dostrzeżesz tego typu zmiany w zmianach skórnych, nie czekaj i umów się na zabieg usuwania pieprzyków. Spośród dostępnych metod można wybrać zabieg chirurgiczny lub tzw. laserowe usuwanie pieprzyków. Ta druga opcja charakteryzuje się tym, że niepokojąca zmiana zostaje odparowana lub precyzyjnie wycięta ‒ wszystko zależy od rodzaju sprzętu przeznaczonego do usuwania pieprzyków. Co ważne laserowe usuwanie pieprzyków nie boli, a w trakcie zabiegu nie dochodzi do krwawienia z naczyń okalających zmianę skórną.
Usuwanie kaszaków laserem
Kaszaki należą do łagodnych zmian o charakterze torbieli, która znajduje się pod skórą. Powstają one zwykle na skutek zaczopowania mieszków włosowych lub gruczołów łojowych na skórze. Ich umiejscowienie to najczęściej twarz, szyja, ale też plecy. Usuwanie takich zmian skórnych podyktowane jest najczęściej względami estetycznymi. Wybór metody laserowego usunięcia kaszaków minimalizuje ryzyko infekcji i późniejszych blizn. Sam zabieg przebiega sprawnie, jest mało inwazyjny, dzięki czemu nie wymaga później bardzo długiej rekonwalescencji.
Brodawki, włókniaki i inne ‒ czy je usuwać?
Wśród innych znamion, jakie mogą występować na ludzkiej skórze występują także:
- Brodawki ‒ te nierówne, szorstkie zmiany skórne pojawiają się na skutek obecności wirusa brodawczaka ludzkiego. Ich barwa może być brązowa (podobnie jak pieprzyka), biała, różowa, a nawet w kolorze ciała. Zdarza się, że środku brodawki można dostrzec niewielki punkcik. Brodawki co do zasady nie powinny być bolesne, chyba że umiejscawiają się na podeszwie stopy ‒ wówczas mogą generować dyskomfort.
- Tłuszczaki ‒ ten rodzaj zmian skórnych zaliczany jest do niezłośliwych nowotworów. Powstają one z tkanki tłuszczowej. Choć początkowo są niewielkie, mogą znacznie się powiększyć. Ważne w kontekście rozróżnienia zmian skórnych jest to, że tłuszczaki mogą być przesuwane pod skórą, która tuż nad nimi nie ma zmienionego zabarwienia ani struktury.
- Włókniaki ‒ to kolejny łagodny nowotwór skóry, za który tym razem odpowiada tkanka łączna. Włókniaki można podzielić na:
- miękkie ‒ są to zmiany skórne najczęściej o kolorze skóry, które da się nawet pod nią wcisnąć;
- twarde ‒ które, jak nazwa wskazuje, są twarde w dotyku; występują częściej w męskiej grupie pacjentów, na rękach i nogach; ich kolorystyka jest nieco ciemniejsza i rozciąga się od barwy lekko brązowej do brunatnej.
Każda z tych zmian, nawet jeśli jest łagodna, może powodować dyskomfort. Szczególnie, jeśli jej umiejscowienie sprawia ciągłe podrażnienia (np. pod pachami) lub zmiana jest cały widoczna (np. włókniak czy brodawka na twarzy). Dermatolodzy w takich przypadkach zalecają usunięcie zmiany pod okiem specjalisty.
Pamiętaj, aby nigdy nie usuwać takich zmian na własną rękę! Grozi to zainfekowaniem rany, ale nie tylko. W zależności od decyzji lekarza wycinanie brodawki czy innego znamiona jest powiększone o pewien margines zdrowej skóry. Cały materiał może iść natomiast do badania histopatologicznego celem wykluczenia obecności w próbce złośliwych komórek nowotworowych.
Usuwanie zmian skórnych
laserem ‒ cennik
Koszt laseroterapii lub wycinania zmian skórnych zależy od kilku czynników. Wśród nich zwracana jest uwaga na:
- rodzaj usuwanej zmiany,
- lokalizację tej zmiany,
- wybraną metodę usuwania.
Oprócz tego istotny jest poziom doświadczenia specjalisty, a także to, jakim sprzętem on dysponuje. W klinice Roseti Med&Beauty znajdziesz wspaniałych fachowców, którzy ciągle szkolą się w nowoczesnych metodach usuwania zmian skórnych. Dysponujemy także najwyższej jakości sprzętem, który zdecydowanie ułatwia bezproblemowe radzenie sobie z takimi zabiegami. Aktualną cenę usunięcia zmiany skórnej znajdziesz na naszej stronie w zakładce „Cennik”.
Pamiętaj, że usuwanie zmian skórnych jest inwestycją w komfort, ale i przede wszystkim w zdrowie! A zatem obserwuj uważnie swoje ciało. A jeśli trafisz na zmianę, która Cię zaniepokoi, natychmiast umów się na wizytę konsultacyjną. Nie pozwól, by niewielka zmiana skórna zmieniła się w groźnego przeciwnika, którego leczenie będzie wymagało znacznie więcej niż wycięcia fragmentu skóry.