Założenie klamry na wrastający paznokieć – jakie są wskazania i efekty po zabiegu?

Zabiegi kosmetologiczne wykonujemy w celu zadbania o wygląd, ale również komfort i zdrowie. Dotyczy to w szczególności przypadłości uporczywych, do których należy wrastający paznokieć. Problemu nie należy bagatelizować, jako że wrastanie paznokcia podrażnia tkankę wokół niego, co prowadzi do bólu, obrzęku oraz zaczerwienienia, a w najgorszym przypadku pojawienia się stanu zapalnego i zakażenia. Z wrastającym paznokciem należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który zaproponuje odpowiednie formy leczenia.

Wrastające paznokcie – leczenie

Im gorszy stan paznokcia i otaczającej go tkanki, tym dłużej trwa leczenie przypadłości. Warto zatem skorzystać z wizyty u specjalisty, jak tylko zauważymy problem z paznokciem. Terapia przybiera różne formy – na początku pacjentowi zakładana jest tamponada, czyli opatrunek, który odseparowuje paznokieć od skóry, a tym samym przynosi natychmiastową ulgę. Ta metoda pomaga również utrzymać prawidłową higienę do czasu zastosowania bardziej efektywnego środka. Główne narzędzia w walce z wrastającymi paznokciami to:

  • klamry ortonyksyjne,
  • taping,
  • metoda Arkady,
  • podcięcie.

Zabieg na wrastające paznokcie

Najpopularniejszym zabiegiem na wrastający paznokieć jego częściowe usunięcie płytki wraz ze zmienioną tkanką oraz macierzą, która powoduje wrastanie. Paznokieć odrasta wówczas już w prawidłowy sposób. Obie części – paznokieć i macierz – mogą być usunięte na różne sposoby. Paznokieć jest najczęściej wycinany ręcznie lub przy użyciu lasera, z kolei macierzy można pozbyć się za pomocą fenolizacji, elektrokoagulacji lub również za pomocą lasera. Bez względu na wybór metody, zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Zakładanie klamry na paznokcie

Założenie klamry na wrastający paznokieć jest bezbolesne, a samą klamrę dobiera się indywidualnie do pacjenta, między innymi w zakresie siły napięcia, rozmiaru oraz kształtu paznokcia. Do wyboru są różne rodzaje klamer – metalowe, drutowe lub też plastikowe. Mocuje się je przy użyciu haczyków, które są „zaczepiane” o brzegi chorego paznokcia w miejscu, gdzie dochodzi do jego wrastania. Uczucie ulgi jest niemalże natychmiastowe. Klamra działa korygująco na paznokieć, przyczyniając się do spłaszczenia jego płytki oraz zmiany kierunku wzrostu. Choć na odpowiednie rezultaty trzeba nieco poczekać – u większości pacjentów do odpowiedniej korekty dochodzi po około roku – to zakładanie klamer na wrastające paznokcie jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów radzenia sobie z tym problemem. W trakcie noszenia klamry na paznokciach u nóg należy przestrzegać odpowiednich zaleceń, takich jak noszenie dość szerokiego obuwia oraz dbanie o higienę w obrębie paznokcia. Trzeba uważać na to, aby nie dochodziło do uciskania klamry. Ponadto pacjent musi stawiać się na regularne kontrole, co półtora, dwa miesiące, a w razie potrzeby dokonać wymiany klamry na inny model. Dobrze dobrana klamra pozwala na prowadzenie normalnego życia, w tym swobodne poruszanie się oraz uprawianie aktywności fizycznej. To czego należy unikać podczas noszenia klamry, to malowanie paznokcia lakierem hybrydowym.

Klamra na paznokcie – czy boli?

Jeżeli klamra jest dobrana przez specjalistę w zakresie podologii i została poprawnie założona, to jej noszenie nie powinno powodować bólu. Wręcz przeciwnie – od razu po założeniu pacjent powinien poczuć ulgę. Dyskomfort może pojawić się jedynie w czasie dopasowywania klamry do płytki. Jeśli pacjent odczuwa ból w trakcie noszenia klamry, powinien powiadomić o tym osobę przeprowadzającą zabieg i zgłosić się na wizytę kontrolną. Warto również upewnić się co do tego, że noszone obuwie jest odpowiednio szerokie. 

Klamry na wrastające paznokcie – przed i po

Pierwsze efekty noszenia klamry powinny być widoczne już po około miesiącu – paznokieć dotychczas schowany w otaczających go wałach jest stopniowo „wyciągany” na zewnątrz, dzięki czemu powiększa się jego płytka. Paznokieć staje się również bardziej płaski, a tkanka wokół niego ulega znacznemu wygojeniu. Jeżeli nie widać żadnych rezultatów, warto ponownie udać się do specjalisty.

Założenie klamry na wrastający paznokieć – cena

Koszt założenia klamry na wrastający paznokieć jest uzależniony od wielu czynników. Istotny jest przede wszystkim zakres zabiegu, czyli wszelkie dodatkowe czynności, jakie podolog musi wykonać w celu poprawnego przeprowadzenia usługi. Dotyczy to w szczególności oczyszczenia tkanki wokół paznokcia oraz pozbycia się tzw. ziarniny, czyli tkanki powstającej pod paznokciem w wyniku ciągłego drażnienia rany. 

Cena za sam klips to wydatek rzędu około kilkudziesięciu złotych, z kolei zabieg założenia klamry waha się od 100 do 150 złotych. Cena jest niższa przy zakładaniu więcej niż jedna sztuka lub wykonaniu dodatkowych usług, takich jak na przykład pedicure. Choć klamra rośnie wraz z paznokciem, to należy ją regularnie wymieniać, przynajmniej raz na 6-8 tygodni. Cena za założenie klamry na wrastający paznokieć różni się także w zależności od miasta, w którym chce się przeprowadzić zabieg, a także od renomy danego zakładu. Warto korzystać z usług gabinetów, które zatrudniają osoby z wyspecjalizowane w zakresie podologii.

W klinice Roseti Med&Beuaty doświadczeni specjaliści pomogą Ci kompleksowo zadbać o stopy. Zapisz się na konsultację i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *