Jak skutecznie pozbyć się opadającej powieki?

Opadanie powiek jest związane z procesem starzenia się organizmu, a przede wszystkim towarzyszącym mu spadkiem poziomu kolagenu i elastyny – skóra przestaje być jędrna, co jest widoczne zwłaszcza w okolicach oczu. Przyczyn przypadłości mogą być również genetyczne albo związane z wystąpieniem rozmaitych urazów. Pojawienie się opadającej powieki dodaje lat, dlatego nie jest pożądane pod względem estetycznym, a przy tym pogarsza jakość widzenia. Z tych względów coraz więcej osób decyduje się na blefaroplastykę, czyli plastykę powiek górnych i dolnych.

Ptoza ‒ co to jest?

„Ptoza” to medyczny termin na opadanie powieki oka. Uznaje się, że norma wysokości szpary powiekowej wynosi 9 mm, a więc ptoza jest diagnozowana wtedy, gdy ta wysokość jest mniejsza. U pacjentów cierpiących na ptozę powieka często przysłania źrenicę. Co ciekawe, ptoza może występować w przypadku tylko jednego oka lub obu jednocześnie.

Jakie mogą być przyczyny pojawienia się ptozy?

Do nadmiernego opadania powieki może dochodzić na skutek wielu czynników. Należy do nich między innymi:

  • nieprawidłowa praca mięśnia dźwigacza powieki na skutek wystąpienia pewnych zaburzeń lub uszkodzenia,
  • wystąpienie porażenia nerwu,
  • obciążenie powieki, na przykład poprzez obrzęk lub guz.

Ptoza może pojawić się również pod wpływem nawykowego, zbyt mocnego tarcia powieki lub długiego noszenia twardych soczewek kontaktowych. Opadanie powieki górnej ma najczęściej charakter wrodzony, z czego co około dziesiąty przypadek jest dziedziczony. W takim przypadku lekarz po wystawieniu diagnozy powinien skierować dziecko do odpowiedniego neurologa lub chirurga w celu zaplanowania operacji.

Ptoza – diagnostyka i leczenie

Jeżeli doszło do wystąpienia objawów charakterystycznych dla ptozy, należy jak najszybciej udać się do lekarza okulisty. Diagnoza jest stawiana na podstawie badania klinicznego, a także badań dodatkowych oraz konsultacji z innymi specjalistami. Pacjent powinien poinformować lekarza o wystąpieniu podobnych przypadków w rodzinie, dotychczasowych urazów w okolicach głowy, a także schorzeń współistniejących. Specjalista ocenia sposób działania mięśnia dźwigacza, a także stopień opadnięcia powieki. Powinien on również przeprowadzić pomiar wysokości pomiędzy brzegiem rzęsowym powieki górnej a fałdem powiekowym. Jeżeli występują objawy neurologiczne, koniecznym może być przeprowadzenie dodatkowych badań, w tym tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. 

Operacja ptozy, czyli blefaroptoza

Jak wygląda proces niwelowania opadającej powieki? Przypadłość ta jest leczona metodą chirurgiczną. Wybór konkretnego sposobu zależy od tego, czy mięsień dźwigacza powieki funkcjonuje w sposób prawidłowy – jeśli tak się dzieje, lekarze przeprowadzają zabieg polegający głównie na wycięciu nadmiaru skóry. Z kolei pacjenci, u których doszło do zaniku czynności dźwigacza powieki, muszą przejść zabieg, w którym powieka jest podwieszana na paśmie powięzi skroniowej. Pozwala to przywrócić utraconą funkcję. Po operacji należy przejść kilka kontroli okulistycznych, a także wykonać inne badania kontrolne.

Ptoza operacja – cena

Cena operacji mającej na celu zniwelowanie opadającej powieki zależy od kliniki, a także miejsca, w którym ma być wykonany zabieg. Biorąc pod uwagę uśrednione szacunki, koszt tego typu zabiegu zaczyna się od 2000 złotych. Cena ta nie obejmuje konsultacji okulistycznych, jakie zaleca się zarówno przed przeprowadzeniem zabiegu, jak i w ramach kontroli. Operacja ptozy jest wykonywana przez specjalistów w różnych miastach Polski.

Zabieg blefaroplastyki w klinice Roseti Med&Beauty

Zespół naszych specjalistek zajmuje się wykonywaniem rozmaitych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jedną z głównych usług, jakie oferujemy, jest właśnie plastyka powiek, której cel to usunięcie nadmiaru skóry wokół oczu, a tym samym przywróceniu świeżego wyglądu twarzy. Warto podkreślić, że tego typu zabieg niesie ze sobą również inne, bardziej praktyczne korzyści, jak na przykład poszerzenie pola widzenia, a także zmniejszenie ciężkości powiek

Wbrew pozorom nie jest to operacja przeznaczona jedynie dla osób w dojrzałym wieku, jako że coraz więcej osób trzydziestoletnich, a nawet dwudziestolatków, zaczyna zauważać w swoim wyglądzie pierwsze oznaki starzenia się organizmu. Blefaroplastyka jest również często wykonywana u osób, które sporo pracują przy komputerze. Nieraz interesują się one tym, jak pozbyć się opadającej powieki, która może być istotną przeszkodą w wykonywaniu czynności zawodowych. W celu uzyskania szczegółów w tym temacie zachęcamy do skontaktowania się z naszymi specjalistami w Myślenicach. 

Jak wygląda proces przygotowania do zabiegu?

Zastanawiasz się, jak zniwelować ptozę? Osoba chętna na tego typu operację, przechodzi najpierw przez konsultację ze specjalistą, który decyduje o tym, czy kwalifikuje się ona do zabiegu. Jeśli decyzja jest pozytywna, pacjent jest proszony o wykonanie badań kontrolnych, w tym morfologii i EKG. Sam zabieg blefaroplastyki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Skóra i nadmiar tłuszczu z okolic oczu są wycinane, a następnie nakładane są szwy. Okres ich noszenia wynosi około tygodnia. Specjalista wykonujący zabieg udziela pacjentce bądź pacjentowi porad w zakresie tego, jak powinno się dbać o odpowiednią higienę i pielęgnację okolic oczu do czasu zdjęcia szwów, jak i później ‒ w czasie gojenia powieki.

Masz pytania? Wyślij wiadomość!

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *