Terapia mięśniowo-powięziowa
Ważnym elementem skutecznej fizjoterapii w wielu przypadkach okazuje się terapia mięśniowo-powięziowa.
Co to takiego? Jest to metoda terapeutyczna, której głównym celem jest polepszenie pełnych funkcji ruchowych, zniwelowanie bólu, ale też mobilizacja układu ruchowego do przywrócenia jego elastyczności i pełnej swobody.
Na czym polega terapia powięziowa?
Powięź jest wielowymiarową tkanką łączną, która wspiera takie elementy ludzkiego ciała jak mięśnie, stawy, ścięgna, kości, nerwy, ale też organy wewnętrzne, a nawet układ krwionośny. Jest swego rodzaju spoiwem integrującym wszystkie te części. Zdarza się jednak, że i ten obszar naszego organizmu może szwankować. Wówczas pojawia się ból, ograniczenie zakresu ruchów, a my zastanawiamy się, jak można temu zaradzić.
W takiej sytuacji rozwiązaniem jest terapia mięśniowo-powięziowa. Na czym polega i co jest częścią terapii powięziowej? Kluczowymi składowymi, które wpływają na polepszenie stanu i struktury mięśni oraz powięzi, są:
- techniki manualne ‒ rozciąganie, ugniatanie i inne techniki terapeutów manualnych pozwalają osiągnąć poprawę elastyczności, ale też krążenia w różnych partiach ciała;
- ćwiczenia korekcyjne ‒ uzupełnieniem terapii manualnej są bardzo często zestawy indywidualnych ćwiczeń, które mają pomóc w utrzymywaniu efektów terapii, jak również rozwijają funkcjonowanie poszczególnych powięzi;
- praca nad poprawą postawy ciała ‒ korekta postawy całego układu mięśniowo-szkieletowego jest gwarantem optymalnego obciążenia każdego elementu tego układu, a wyrównanie obciążeń wpływa na redukcję bólu oraz napięć;
- relaksacja ‒ dla ciała człowieka niekorzystne są wszelkie napięcia. Radzić sobie z nimi można np. poprzez relaksację mięśni: masaże, uciskanie punktów spustowych ‒ wszystko to pozytywnie wpływa na rozluźnienie i w efekcie zmniejszenie dolegliwości bólowych.
W terapii mięśniowo-powięziowej istotne jest to, że dobiera się ją indywidualnie do potrzeb danego pacjenta. Z tego też względu każdy pacjent może spotkać się z nieco inną ceną holistycznej terapii powięziowej.
Masaże powięziowe
W klinice Roseti Med&Beauty możesz umówić się na specjalistyczne masaże mięśniowo-powięziowe. Zasadniczo dzieli się je na dwie podstawowe grupy:
- masaż klasyczny
- masaż relaksacyjny.
Pierwszy z nich jest niezbędny przy kłopotliwych bólach kręgosłupa czy mięśni. Stosuje się go dość często na zalecenie fizjoterapeuty, jest odpowiednim rozwiązaniem po przebytym urazie jako recepta na pomoc w powrocie do pełnej sprawności. Masaż relaksacyjny z kolei pozwala usunąć wszelkie nagromadzone napięcia mięśniowo-powięziowe w różnych częściach ciała.
Popularne bóle powięziowe
Z racji tego, że powięź znajdziemy w różnych rejonach ciała, rozmaite bóle zakwalifikujemy do bólu powięziowego. Wśród często występujących znajdziemy:
- zespół cieśni nadgarstka ‒ jest on znany osobom, które wykonują dużo powtarzalnych ruchów rękami, np. piszą na klawiaturze komputera; to ból związany z uciskiem nerwów w obrębie powięzi nadgarstka;
- ostroga piętowa ‒ to ból powstający w efekcie zapalenia powięzi podeszwowej, występuje w okolicach stopy, pięty podczas chodzenia czy stawania na niej;
- zespół powięzi biodrowej ‒ charakteryzujący się bólem biodra, uda, a nawet promieniujący w dół nogi;
- ból powięziowy pleców ‒ wiąże się ze sztywnością i ograniczeniem ruchów tułowia;
- ból szyi i ramion ‒ napięcie powięziowe w tej przestrzeni ma wpływ na ograniczenie zakresu ruchów głowy i ramion.
W większości przypadków terapia nerwowo-mięśniowa czy manipulacja powięziowa, które przynoszą fizyczne zmiany w układzie tkanek, są dobrym sposobem na walkę z takimi bólami.
Masaż powięziowy ‒ techniki
W gabinecie fizjoterapeutycznym specjalista stosuje różnorakie metody i techniki masażu powięziowego, aby pomóc pacjentowi uporać się z bólem. Ich wybór zależy od miejsca, ale też rodzaju zgłaszanego problemu. Masaż terapeutyczny może zatem wykorzystywać takie techniki jak:
głęboki nacisk
kciukiem, łokciem, a nawet przedramieniem masażysta może dotrzeć do głębokich struktur tkanki łącznej
rozciąganie
unoszenie powięzi, oddzielanie jej od struktur kostnych czy mięśniowych to klucz do pobudzania procesów regeneracyjnych oraz poszerzania zakresu ruchu
ruchy cyrkulacyjne
okrężny masaż daje szansę zwiększania krążenia krwi oraz limfy, a także pomaga redukować obrzęk
ugniatanie, palcowanie
te techniki pomagają redukować wszelkie napięcia i nadają powięzi elastyczność
Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe
Ważną techniką, która również ma wysoką skuteczność jako forma pracy podczas terapii mięśniowo-powięziowej, jest masaż punktów spustowych. Czym one są? To zlokalizowane na całym ciele miejsca charakteryzujące się nadmiernym napięciem mięśniowym. Występują one w momencie przeciążenia, urazu czy stresu. Punkty spustowe i terapia mięśniowo-powięziowa są zatem tematami bardzo bliskimi. Podczas nacisku punktu spustowego typowy jest duży ból, który może nawet promieniować wzdłuż całego mięśnia.
Terapia powięziowa u dzieci
Terapia powięziowa wspiera leczenie dolegliwości układu kostno-stawowego również u dzieci. Może być zalecaną terapią uzupełniającą rehabilitację fizjoterapeutyczną, rozwój motoryczny dziecka, ale także wykorzystuje się ją jako wsparcie dla dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak dziecięce porażenie mózgowe.
Terapia manualna powięziowa u dorosłych
Grupa dorosłych pacjentów często zmaga się z przewlekłym bólem, którego źródło jest trudne do jednoznacznego ustalenia dla samego pacjenta. Funkcjonalna terapia powięziowa, jako nowoczesne podejście fizjoterapeutyczne, uwalnia niewłaściwie zrośnięte powięzi i mięśnie, dzięki czemu tkanki zaczynają pracować z większym luzem, następuje redukcja bólu, wraca ich elastyczność, a sama struktura tkanek staje się lepiej odżywiona.
Terapia mięśniowo-powięziowa ‒ zapraszamy do Myślenic!
Osobom z Krakowa i okolic serdecznie polecamy wizytę w klinice Roseti Med&Beauty. W naszym zespole mamy świetne fizjoterapeutki i masażystki, które prowadzą skuteczną terapię mięśniowo-powięziową. Jeśli zatem zmagasz się z bólem lub właśnie regenerujesz się po jakimś urazie i chcesz szybko wrócić do pełnej sprawności, skontaktuj się z nami!